ipard 2 Projesinden Yenilenebilir Enerjiye Destek

0
1550
ipard
ipard,ipard hibe,ipard teşvik,ipard kredi,ıpard hibeleri,ipard hibe ve teşvik

Geçtiğimiz günlerde ipard 2 projesi kapsamında ilk defa yenilenebilir enerji sektörüne destek sağlanacağı haberleri geldi. TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Zülgari Özdemir’in yaptığı açıklamaya göre yenilenebilir enerji sektöründen şu ana kadar 21 tane yatırım başvurusu alınmış. Yatırım başvurularının birçoğu ise güneş tarlası projeleri ile ilgili. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma sonucunda 42 ilde uygulanacak olan destekleme projeleri yakında başlayacak.

Yenilenebilir enerji kapsamında yapılan yatırımların birçoğu Avrupa Birliği tarafından sağlanacak. Projelere hibe olarak verilecek destek oranı, Avrupa Birliği tarafından %75, Türkiye tarafından ise %25 olarak belirlendi. Yatırımcılara destek ve teşvik mahiyetinde olan program ilk olarak 2011 yılında ipard 1 programı ile başladı. Bu tarihten itibaren program kapsamında yatırımcılara çağrı yapılmaya başlandı.

2016 Yılında ipard 2 Programı Hayata Geçmeye Başlayacak

2015 yılsonuna kadar yatırımcılardan gelen taleplerin devam ettiğini belirten Özdemir, bu yılsonuna kadar çağrılara devam edeceklerini belirtti. Özdemir yaptığı bir başka açıklamada, “2011 ve 2015 yılları arasında 15 çağrı gerçekleştirildi ve bu çağrılara 554 proje ile yanıt verildi” dedi. Yapılan 554 proje başvurusundan 389 kadarı olumlu olarak değerlendirildi ve bu projeler kapsamında sözleşmeler imzalandı. Toplamda ipard ile İmzalanan sözleşmelerin tutarı ise 265 milyon lira tutarında. Bu tutarın 134 milyon liralık bölümü hibe kapsamında, başvuru ve proje sahiplerinin hesaplarına yatırıldı.

tkdkAvrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan protokol uyarınca, yenilenebilir enerji projeleri yalnızca güneş tarlaları ile sınırlı kalmıyor. Ayrıca ipard ile 78 milyon liralık süt hayvancılığı yatırımı ve 40 milyon liralık büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımları da söz konusu.

2016 yılında yapılan çağrılara ise 449 proje ile yanıt verildi ve bu projelerin tamamı kabul edildi. Projelerin maliyeti 248 milyon lira olarak belirtildi. Bu tutarın 150 milyon liralık kısmı hibe olarak proje sahiplerine teslim edildi. Bu projelerin 67 tanesi hayvancılık başvuruları ile ilgili. Hayvancılık projelerinin toplam maliyeti 131 milyon lira olarak belirlendi.

Ancak ipard 2 projesi ağırlıklı olarak güneş tarlaları projelerini değerlendirmeye alıyor. Her ne kadar yatırımların bazıları organik gübre ve hayvancılık ile ilgili olsa da, önümüzdeki yıllarda güneş tarlalarının sayısı epey bir artacak gibi görünüyor. 2016 yılında 21 adet güneş tarlası projesi işleme alınmış ve bu sayının artması bekleniyor.

Güneş tarlaları için ülkemizde uygun araziler mevcut. Konya ve Antalya gibi illerde bu projelerden bir kısmının hayata geçirilmesi bekleniyor. İlerleyen aylarda ipard hibe ve teşviklerinin artacağı da biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here