Isı pompası – Gelişmekte olan bir teknoloji

0
1061
ısı pompası, ısıtma sistemleri, kurutma sistemleri
ısı pompası, ısıtma sistemleri, kurutma sistemleri

Enerji fiyatlarının sürekli arttığı günümüzde insanlar tasarruflu çözümler arıyor. Bu çözümlerden bir tanesi de ısı pompası. Aslında basit bir mantığı olan ısı pompalarının çalışmasını anlamak çok da zor değil. En genel anlamda ısının bir yerden başka bir yere transfer edilmesi mantığıyla çalışan cihazlardır.

Isı Pompası Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli türleri olan ısı pompalarının en çok kullanılan iki çeşidi vardır. Hava kaynaklı ısı pompası, Toprak veya su kaynaklı ısı pompaları. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ısı pompası kullanarak yıllık %33’e kadar tasarruf sağlamak mümkün. Isı pompaları tasarımı ve bakımı da basit cihazlardır. İlk kurulum maliyetleri biraz yüksek bulunabilir ancak kurulduktan sonra memnun kalma ihtimaliniz yüksektir.

Isı pompaları sıcaklık üretmezler. Sıcaklık zaten bulunan ortamda vardır. Klimaya benzer şekilde ısıyı bir yerden alıp başka bir yere iletirler. Klimadan farkı ise yapısında bulunan valf sayesinde ısıyı içerden dışarıya yada dışarıdan içeriye verebilmesidir. Soğutma modunda ısı ortamdan dışarıya aktarılır. Isıtma modunda ise ısı dışarıdan içeriye aktarılmaktadır.

Klimalarda bu valf bulunmadığından ortamdaki ısıyı sadece dışarı aktarırlar. Aynı zamanda ısı pompası termostatı klimanın termostatından tamamen farklı bir yapıdadır. Bu yüzden doğru termostatın kullanıldığından emin olmak gerekir.

Geleceğin teknolojisi olarak ifade edilen ısı pompası üretimi ülkemizde yeni bir sektördür. Ülkemizde henüz tam anlamıyla yaygınlaşmamış olduğundan ithal edilen ısı pompaları artık ülkemizde de üretilmeye başlandı.

Ekotec firması ülkemizde yerli üretim ısı pompası üreterek bu alanda öncü kurumlardan birisi oldu. AR-GE çalışmalarına ve ölçümlere büyük önem veren firmanın web sitesini inceleme fırsatımız oldu. Firmanın web sitesinde üretilen ürünler detaylı bir şekilde anlatılmış. Aynı zamanda ısı pompasıyla ilgili sıkça sorulan sorular kısmında da en çok merak edilen soruların cevapları özgün ifadelerle yer alıyor. Isı pompası nedir?, ısı pompası nasıl kullanılır? gibi soruların cevaplarına detaylı bir şekilde yer verilmiş. İngilizce ve Almanca seçeneklerinin de bulunması firmanın yurt dışından müşterileri olduğunu da gösteriyor. Web sitesinde fiyat bilgileri ve ürün görselleri de güzel hazırlanmış.

Isı pompasına ilgi duyan okurlarımız firmanın blog sayfasında daha fazla bilgi ve makale bulabilir, işte linki: https://ekotec.com.tr/blog/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here