İslam Kalkınma Bankasından Büyük Destek

0
713
İslam kalkınma bankası
İslam kalkınma bankası,İslam kalkınma bankası kredi,İslam kalkınma bankası enerji desteği

İslam Kalkınma Bankası ’ndan yapılan açıklamaya göre, banka tarafından gelecek 10 yıl içinde Türkiye’ye enerji yatırımları için ciddî oranda destek sağlanacak. İslam Kalkınma Bankası Direktörü Türkiye temsilcisi Saleh Jelassi yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve yenilenebilir enerji alanına gelişimini sağlayabilmek için önümüzdeki 10 yılda destek sağlayacağız” söylemlerinde bulundu.

İslam Kalkınma Bankası AAA reytingi ile Türkiye’ye yönelik olarak yatırımcıların düşük maliyetli finansman ile kredi kullanmasını sağlayacak. Kredi destekleri enerji yatırımlarının gerçekleşmesini sağlayacak. İslam Kalkınma Bankası şu ana kadar Türkiye’ye 540 milyon dolar destek sağladı. Bu desteğin büyük bir bölümü, yenilenebilir enerji kaynakları projelerinde kullanıldı. Kredi desteği ile şu ana kadar 600 megavatlık kurulu güç devreye alındı. Şu ana kadar yapılan destekler sayesinde 2 milyar dolara yakın yatırım gerçekleştirilebildi.

islam-kalkinma-bankasi-logoTürkiye’nin şu anda en çok ihtiyacı olan şey, elektrik üretiminin artırılması ve doğalgaz depolama alanlarının genişletilmesi. Bu kapsamda büyük altyapı yatırımlarına ihtiyaç var. Türkiye bu alanda bankaların kabul edebileceği projeler üretmeye devam ediyor. İslâm Kalkınma Bankası gelecek 10 yılda Türkiye’nin sunacağı projelere destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Bankanın en çok destekleyeceği alan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik olacak.

Bankanın finansman yardımları, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına yönelik olmayacak. Aynı zamanda, enerji depolama ve enerji dağıtımının sağlanması alanlarında da destek sağlanacak.

İslam Kalkınma Bankası Konya İlinde de Destek Sağlayacak

İslam Kalkınma Bankası, Türkiye’de yüksek potansiyele sahip olan rüzgar ve güneş enerjisi alanında yapılan yatırımları desteklemeye devam edecek. Yatırım kapsamında, yenilenebilir enerji tesislerinde kullanılan teknolojik ekipmanlar da Türkiye’de üretilecek. Böylelikle yatırım maliyetinin düşürülmesi bekleniyor. Aynı zamanda bu alanın gelişmesi yeni istihdam ortamı yaratacak ve işsizliğin düşürülmesinde önemli bir faktör olacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde projesi tamamlanan ve Konya ilinin Karapınar ilçesinde gerçekleştirilecek olan Güneş Enerji Santrali, İslam Kalkınma Bankası tarafından da desteklenen projeler arasında yer alıyor. Banka bu tür yatırımları destekleyerek, Türkiye’nin makro ekonomisine de katkıda bulunmuş olacak. Yenilenebilir enerji alanında kullanılan teknolojiler, Türkiye’de yeni olma özelliği gösteriyor. Ancak bu alanda teknolojik yeniliklerin takip edilmesi devam ediyor ve bu teknolojilerin bir kısmı Türkiye’de üretilmeye başlandı bile.

Önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji tesislerinde kullanılan teknolojiler tamamen Türkiye’de üretilebilecek ve dışa bağımlılık azalacak. Özellikle Türkiye’de güneş enerjisine yönelik olarak çalışmalar, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına oranla daha hızlı ilerliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here