Isparta’da Çöpten Enerji Üretimi Başlıyor

0
928

Isparta’da Çöpten Enerji Üretimi Başlıyor Isparta’da Koçtepe köyü’nde bulunan ve günlük 325 ton çöp dökülen alanda , dökülen çöplerle elektrik enerjisi üretilecek.

İhalesi henüz yapılan bu işin tesisinin kurulumunu yapacak olan firmanın yetkilileri ve Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın biraraya geldi.Çöplerin depolandığı alanda artık elektrik enerjisi üretileceğini söyledi.Bu tesisin nisan ayında faaliyete geçeceğini söyleyen başkan Günaydın,tesisin kurulu gücünün 2.5 MW olacağı ve bunun zaman içerisinde 3.5 MW kapasiteye kadar çıkabileceğini dile getirdi.

ARTIK ÇÖPLER KOKU DEĞİL ELEKTRİK ÜRETECEK

İhalesi yapılan bu iş ile birlikte belediyeninde aylık 250 bin liraya kadar gelir elde edeceğini söyleyen başkan Günaydın,artık Koçtepe köyünde yaşayan halkımız bu pis kokudan kurtulacak dedi.Bunun diğer belediyelere de örnek teşkil etmesini temenni etti.

İhaleyi kazanan firma Arel Enerji , kuracakları bu tesisin gelirinin %52 kadar payını Isparta Belediyesine vereceklerini söyledi.Bu alanda Arel Enerji firması Türkiye’deki dördüncü tesisini kurmuş olacak.Kurulacak olan tesisin üreteceği enerjinin yaklaşık 4.000 adet evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here