İsveçte Rüzgar Enerjisi Hakkında

0
820
İsveçte Rüzgar Enerjisi

Son yıllarda yenilenebilir enerjiye olan talep artmıştır. Pek çok şirket elektrik üretimini yenilenebilir enerjiden karşılamaya yönelik atılımlar yapmaktadır. Yenilenebilir enerji kapsamında güneş, rüzgar, jeotermal ve hes yer almaktadır. Küresel olarak dünyada yapılan yenilenebilir enerji çalışmaları arasında bazı ülkeler dikkat çekmektedir.

Özellikle yüksek miktarlar da üretilen rüzgar enerjisi pek çok ülkenin örnek almasını sağlamıştır. Coğrafi konum açısından şanslı olan bölgeler rüzgar enerji santrallerinin kurulmalarını sağlamışlardır. Rüzgar enerjisinden elektrik üreten türbinlerden oluşan santraller genellikle rüzgar hızının yüksek olduğu yerlere kurulmaktadır.

Ayrıca pek çok ülkenin enerji politikası konusunda tutumlarının değişmesini sağlamıştır. Rüzgar yenilenebilir, temiz ve sürdürülebilir bir kaynak olduğundan dolayı dışa bağımlılık söz konusu olmaz. Bu durumda ülkenin daha verimli ve daha ekonomik hale gelmesini sağlamaktadır.

İsveçte Rüzgar Enerjisi ‘nin Durumu

İsveç yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ülkelerden birisidir. Bunların arasında rüzgar enerjisine ayrı bir önem göstermektedir. Bunun asıl sebebi ise coğrafi konumunun rüzgar enerji santralleri kurulması için elverişli olmasıdır.

Birçok farklı bölgesinde bulunan santrallerden bir tanesi geçtiğimiz günlerde rekor kırmıştır. Özelikle güney bölgesinde bulunan Urd fırtınalarının etkisiyle ortaya çıkan güçlü rüzgarlar santralin enerji üretiminde rekor kırmasını sağlamıştır.

Bu durum birkaç günlük bir zaman zarfında elde edilen enerjinin toplam altı adet nükleer santralden elde edilen enerjiye eşit olduğunu ortaya koymuştur. Böylelikle rüzgar enerjisi üretiminde rekor kırılmıştır.

Toplamda 5.7 milyon kilowatt saat değerinde bir enerji üretimi olmuştur. Yapılan araştırmalar fırtınaların yüksek miktarda enerjinin ortaya çıkmasına neden olduğu görüşündedir. Bu durumda ülkenin ekonomisine ciddi miktarda katkı sağlamıştır.

Bölgede oluşan Urd fırtınaları genellikle noel döneminde ortaya çıkmaktadır. Ülkenin pek çok sayıda rüzgar türbinine sahip olması bu enerjiyi elde etmesini sağlamıştır. Ülke genel olarak yenilenebilir enerjinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Üretimin üç günde ülkenin toplam tüketilen enerjisinin yaklaşık olarak yüzde 26’sını karşıladığı araştırmalar neticesinde belli olmuştur. Ülke ekonomisine de etki eden bu durum ülkede ki elektrik ücretleri oranlarının 3’te 1’inin düşmesini sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here