İzmir Yeni Rüzgar Enerjisi Alanı Olacak

0
1308
izmir-yeni-ruzgar-enerjisi
izmir-yeni-ruzgar-enerjisi

70’ten fazla şirketin katılımı ile İzmir ilinde yenilenebilir enerji kaynaklarının aktif olarak kullanılabilmesini sağlamak amacıyla saha araştırması yapıldı. Araştırmaya Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı da (TEPAV) katılım gösterdi.

Türkiye özellikle son yıllarda cari açıklar ile mücadele etmeye çalışıyor. Cari açıkların en önemli nedeni ise yurtdışından ithal edilen ürünler ve özellikle enerji alanında yoğunlaşıyor. Bu sebeplerden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğaltılması adına yoğun çalışmalar yürütülüyor.

2023 yılına kadar Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %30’luk bir dilimi, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabilecek. Bu hedef doğrultusunda birçok ajans ve özel sektör teşebbüsü yoğun bir şekilde çalışıyor.

Hedeflenen enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için rüzgar enerjisinin 2023 yılına kadar 20 GW üzerine çıkması gerekiyor. Rüzgar enerjisinin en yoğun olduğu bölgeler arasında Ege Bölgesi birinci sırada geliyor. Ege bölgesinde ise İzmir ili diğer illere göre birinci sırada yer alıyor.

İzmir ilinde rüzgar enerjisinden yılda 2 milyar kWh elektrik üretilebiliyor. Üretilen elektriğin yüksek oranda evlerde kullanılıyor olması, hala enerjiye olan ihtiyacı giderebilme düzeyinde değil. Ancak yine de İzmir ili bu kapasite ile diğer illeri geçmiş durumda.

İzmir ilinde şu anda rüzgar enerjisinden üretilen elektrik miktarı 970 MW civarına ulaşmış durumda. Rüzgar enerji santrallerinin toplam kurulu gücü ise 404 MW civarındadır.

Yabancı Yatırımcılar için İzmir İli Adeta Cennet

izmir-saat-kulesiİzmir ili Türkiye çapında lisans verilen rüzgar enerji projelerinin çokluğu bakımından da birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de ilk olarak inşa edilen rüzgar enerji santrali, 1998 yılında Çeşme’de kuruldu. Ayrıca rüzgar türbinleri için kanat imal eden ilk fabrika 2002 yılında İzmir ilinde inşa edildi.

2008 yılında ise ikinci kanat fabrikası, 2011 yılında ise çelik kule imalatı yapan fabrika İzmir ilinde kuruldu.

2016 yılında ise dünyanın en ünlü rüzgar türbini kanadı üreticilerinden olan Danimarkalı LM Wind Power firması, İzmir ilinde kanat üretimine başladı. Yabancı yatırımcıların İzmir ilini tercih etmelerindeki en önemli sebep, rüzgar enerjisi potansiyelinin oldukça fazla olmasıdır.

İzmir’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanında Eğitim Veren Meslek Liseleri Kurulabilir

İzmir ilinin bu potansiyele sahip olması, Çevreci Enerji Derneğinin ilde yenilenebilir enerji alanında eğitim veren bir meslek lisesi kurulması talebini dile getirdi. Talep ile ilgili dernek yasal başvurularda bulunmuş ve yakın bir zamanda böyle bir lise eğitim sistemimize dahil edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here