Jeotermal Enerji ile Domates Üretildi

0
1699
jeotermal enerji ile domates
jeotermal enerji ile domates,jeotermal enerji ile üretim

Van ilinin Çaldıran ilçesinde yer alan Ayrancılar bölgesinde, jeotermal enerji ile ısıtılan seralarda ilk domates hasadı yapıldı. Bazı yatırımcıların, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile tamamladıkları projede büyük bir sera alanı yer alıyor. Seralarda organik olarak yetiştirilen domatesler, jeotermal enerji vasıtası ile korundu. Bölgede kış aylarında -46 dereceye düşen sıcaklıklarda bu başarı elde edildi.

Proje kapsamında 34 bin metrekarelik bir alana kurulan sera ve 120 kilometre uzunluğunda döşenen sıcak su boruları yer alıyor. Jeotermal tesisten seralara kadar döşenen borular sayesinde, seralar çok düşük sıcaklıklarda bile ısıtılabiliyor. Projenin maliyeti 10 milyon TL olarak açıklandı.

Jeotermal Enerji ile Domates Üretimi Türkiye’de Bir İlk

Van ilinde bulunan jeotermal kaynakların sıcaklık değerleri 60-92 arasında değişiyor. Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Birimi Proje Koordinatörü Yusuf Taşkın “Bölgede bulunan jeotermal kaynakların farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşündük ve böyle bir proje gerçekleştirmeye karar verdik” açıklamasında bulundu.

çaldıran jeotermalAyrıca Taşkın yaptığı açıklamada “Türkiye çapında jeotermal enerji ile ısıtılan sera alanları 3 bin 500 dönümle sınırlı. Bizim hayata geçirdiğimiz proje olan jeotermal enerji ile domates üretimi, diğerlerinden biraz farklı yani Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyor. Projenin olduğu bölgede bulunan sıcaklık değerleri oldukça düşük yani -46 derecelere varan sıcaklık değerleri bulunuyor. Bu değerlerde ilk defa bir sera alanı ısıtılarak organik ürün tarımı yapılıyor” dedi.

Projenin başarısından sonra Türkiye’deki birçok yatırımcının gözü Van iline çevrildi. Elde edilen başarıdan sonra jeotermal enerji kullanımı, yatırımcılar sayesinde bir üst seviyeye taşınacak. Şimdilik seralarda 50 kişi çalışıyor ve bu rakamın ilerleyen dönemlerde yeni projelerle artması bekleniyor. Organik ürünlerin jeotermal enerjisi kullanılarak yetiştirilmesi projelerine 6 yıl önce başlanmış.

Bu aşamada birçok fizibilite çalışması gerçekleştirilmiş. Çaldıran Jeotermal A.Ş. yönetim kurulu üyesi Mehmet Emin Polat yaptığı açıklamada “Agro Van ismi ile üretilen organik domateslerin, ağır kış şartlarında jeotermal enerji yardımı ile başarılı bir şekilde yetiştirildi. Şu anda serada çalışan 50 kadın çalışanın da bu konuda büyük katkıları var” söyledi.

Şu anda bu seralarda yetişen ürünlerin hasadı yapıldı. Seralarda iyi tarım sertifikası ile üretim yapılıyor. Seralarda yıllık 500 tonluk bir üretim kapasitesi hedefleniyor. Seralarda domatesler topraksız olarak yetiştiriliyor ve arılar ile tohumlaması yapılıyor. Domatesler tamamen organik, yani hiçbir şekilde katkı maddesi ve hormon bulunmuyor. Yakın zamanda üretilen domateslerin bir kısmı Rusya’ya ihraç edilecek. Umarım Van’da uygulanan jeotermal enerji ile domates üretimi projesi, diğer illerimizde de yaygınlaşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here