Kadın Öğretmen Güneş Santrali ile Elektrik Üretiyor

0
4611
Kadın Öğretmen Güneş Santrali

Akhisar ilçesinde ikamet eden Dudu Sözcüer, güneş enerjisinden elektrik üretimi yapabilmek için tesis kurdu. Sözcüer, 1 milyon 800 bin lira yatırımın 585 bin lirasını hibe olarak aldığını, devlet tarafından sağlanan destekler ile kadınların da artık yenilenebilir enerji sektöründe aktif olmaya başladıklarını belirtti.

Akhisar ilçesinde ikamet eden evli ve 1 çocuk annesi Dudu Sözcüer, güneş enerjisi santrali rüyasını gerçekleştirdi. Matematik öğretmenliği mezunu Sözcüer, 2,5 sene önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvuru yapıp, hazırladığı güneş enerjisi projesine destek almaya hak kazandı.

Kendisine ait olan 12 dönüm arazi üzerine, 2200 güneş panelini yerleştiren Sözcüer:

“Böyle bir iş rüyamdı. Rüzgar güllerini hep görüyor ve araştırıyordum. Rüzgâr güllerinden esinlenerek bu yola çıkmaya karar verdim. Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu’nun Avrupa Birliği (AB) tarafınca aday ve potansiyel aday ülkelere destek olma düşüncesiyle oluşturulan, ‘Kırsal Kalkınma için Katılım Öncesi Yardım Aracı‘ olarak bilinen “IPARD’” başvuru detaylarını araştırdım.

Bu konuyla alakalı medyayı da sürekli takip ettim. %65 oranında destek almaya hak kazandım. Güneş enerjisi üretimine, iyi bir destek veriyorlardı. Eşim sağ olsun bana süreçte hep destek oldu ve sürekli yanımda oldu. Eşimin desteği ile olmadan başaramazdım. Akhisar Kabaağaçkıran Mahallesi’nde kendimize ait arazimiz bulunmaktadır.

Güneş enerjisi santralini kendi arazimiz üzerine yapmayı uygun gördük. Ayrıca yer olarak da çok elverişliydi. Şu an bütün sistem kurulu vaziyettedir. Elektrik üretimine kısmet olursa 1 hafta içinde başlamayı düşünüyoruz. İşin ucundan tuttuk ve bugün güneş enerji panellerini devreye sokacağız. Tesis 537 kilovat enerji gücüne sahiptir ayrıca 0,133 Cent’ten 10 sene boyunca devlete elektrik satacağız.”

Manisa Tarım ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan 585 bin lira hibe ve toplam 1 milyon 800 bin lira yatırımla uygulamaya konulan güneş enerji santrali projesi için, devlet desteği aldıklarını söyledi. Dudu Sözcüer, kadınların da artık temiz enerji sektöründe olabileceğini göstermek istediğini belirtti. Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretimi yeni başladı sayılır. Bu potansiyeli kadınların açığa çıkarabileceğini ve Türkiye’nin elektrik üretimine fayda sağlayabileceklerini ifade eti.

Sözcüer, şöyle dedi:

“Kadınlar çekingen olmasın. Biz ilk başlarken acaba olur mu?’ düşüncesiyle girmiştik. Ama devletin destekleri ve bizim de çabamızla, kadınların da bu işi çok kolay bir şekilde yapabileceğini gördük.”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Müdürlüğü’nün, Manisa İl Koordinatörü Uğur Uslu ise şu açıklamalarda bulundu:

İlimizde 2 kadın yatırımcının güneş enerjisi üretimi yaptığını belirtti. Uslu; Güneş enerjisi üretimi için verilen devlet desteklerinin devam ettiğini söyledi.

Bu güneş enerji santralini yapan firma Orbit Enerji firmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here