Kanada Ülkesi Yakın Bir Zamanda Kömür Santrallerini Kapatmayı Planlıyor

0
780
kanada-komur-santrallerini-kapatiyor, kanada-yenilenebilir-enerji, kanada-bayragi
kanada-komur-santrallerini-kapatiyor, kanada-yenilenebilir-enerji, kanada-bayragi

Kanada ülkesinde şu anda enerjinin % 80 kadarı; rüzgar enerjisi santralleri, güneş enerjisi santralleri, hidroelektrik santralleri ve nükleer enerji santrallerinden karşılanıyor. Bu oranın yakın bir zamanda % 90’lara kadar çıkarılması planlanıyor. Böylece kanada kömür santrallerini kapatıyor olacak.

Bu konuda Kanada Federal çevre Bakanlığı bazı girişimlerde bulunacak. Atılan yeni adımlar sayesinde Kanada ülkesinde enerji bağımlılığı yok denecek kadar azalacak.

Ancak şu anda küçük de olsa kömürden elde edilen enerji yüzünden her yıl binlerce kişi solunum rahatsızlıklarından hayatını kaybediyor. Ayrıca her yıl yapılan sağlık harcamaları da milyarlarca doları buluyor.

Atmosfere salınan gazlar da bunun cabası. Tüm bu olumsuzlukları engellemek adına Kanada hükümeti, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kömür santrallerini 2030 yılına kadar tamamen kapatacağını açıkladı.

Böylelikle hükümet egzoz emülsiyonunu yıl itibari ile 5 megaton azaltmış olacak. Bu da demek oluyor ki her yıl 1 milyondan fazla araç trafikten çekilecek.

Hükümetin ilk etaptaki planı 3 eyalette uygulamayı devreye sokmak. Her eyalet kendi çapında belirlediği planı devreye sokacak ve uygulamaya başlayacak. 2030 yılına kadar böylelikle birçok eyalette kömür santralleri kapanmış olacak.

Şu anda ilk sırada Nova Scotia eyaleti yer alıyor. Bu eyalet diğerlerine oranla daha fazla kömür kullanılıyor ve atmosfere salınan zehirli gaz miktarı diğer eyaletlere göre daha fazla.

Kanada’da şu anda 10 eyaletten 4’ünde kömür santrali bulunuyor. Alberta, Ottawa, Ontario ve Nova Scotia eyaletleri en fazla kömür kullanan eyaletler ve buradan atmosfere salınan sera gazı miktarı ülkenin genelinin 312’sini oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here