Kanguru Adası için Yenilenebilir Enerji, Üstelik %100

0
968
Kanguru adası için yenilenebilir enerji
Kanguru adası için yenilenebilir enerji

Kanguru adası için yenilenebilir enerji kullanılacak! Avustralya da bulunan Kanguru Adası’nın enerji ihtiyacı %100 olarak yenilenebilir enerji ile karşılanabilir mi? Sidney Teknoloji Üniversitesi ve Kanguru Adası Konseyi’nin ortaklaşa yürüteceği açıklanan çalışmanın temelini bu soru oluşturuyor.

Kanguru adası için yenilenebilir enerji projesi, Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı tarafından desteklenecektir. Yenilenebilir Enerji ajansı 60 bin dolar ile desteklenen bu proje Sürdürelebilir Gelecek Enstitüsü tarafından yürütülecek.

Ian Kay bu projenin yenilenebilir enerji kaynaklarının daha güvenilir, daha çevreci ve daha az maliyetli enerji üretmedeki potansiyelini göstermek adına büyük bir fırsat sunduğunu belirtti.

Kanguru Adası’nın mevcut 33.000 voltluk enerji ihtiyacı 15 km uzunluğunda ve denizaltından geçirilen kablolar ile ana karadan tedarik edilmektedir.

Kablo Teknolojisinin miadını doldurması üzerine Güney Avustralya Enerji Bağlantıları (SAPN) kurumu güvenilir enerji üretmek adına yeni fırsatlar araştırmaya başladı.

SAPN’de öne çıkan düşünce 45 milyon dolar değerinde ana karadan sağlanan kablo sistemi olduğu belirtiliyordu. Fakat SAPN, 2 aylık bir süre tanınarak kabloların yerini alabilecek teknolojiler için başvurular alınacağını duyurdu. Yani kanguru adası için yenilenebilir enerji kurulmasının daha anlamlı olduğu belirtildi.

Kanguru adası için yenilenebilir enerji kullanılacak!

Sürdürülebilir Gelecek Enstitüsü bu kablo teknolojisi yerine kanguru adası için yenilenebilir enerji yani temiz enerji teknolojisinin kullanılabileceğine belirtti.

SAPN’in belirttiği son başvuru tarihi olan temmuz ortasında kanguru adası için yenilenebilir enerji çalışması Sürdürülebilir Gelecek Enstitüsü tarafından tamamlanacak ve yayınlanacak.

Projenin başında bulunan Chris Dunstan Kanguru Adası gibi bir yaşam alanını güvenilir ve düşük maliyetli yenilenebilir enerji sağlamanın zorlayıcı bir görev olduğunu belirtti. Fakat şunu ekledi, projenin ilk aşamasındaki çalışmalar gerçekten umut verici.

Chris Dunstan ‘’Yenilenebilir enerjinin teknik ve ekonomik olarak Kanguru Adası’nda uygulanabilir olduğunu gösterebilirsek, kendi yenilenebilir enerjilerini üretmek isteyen bölgeler için mükemmel bir örnek oluruz’’ dedi.

Kanguru Adası Konseyinin yöneticisi olan Andrew Boardman kanguru adası için yenilenebilir enerji projesine olumlu yaklaştı. Andrew Booardman ‘’Sürdürülebilir ekonomik gelişim adına Kanguru Adası rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve biyoyakıt enerjisi olarak müthiş kaynaklara sahip. Güvenilir yenilenebilir enerji bu gelişim için bir köşe taşı niteliği taşıyabilir. Biraz zaman tanıyarak doğru bir şekilde temiz enerji kaynağı fırsatları araştırmak bizim için çok önemli’’ dedi.

Başkan Peter Clements ’’Kanguru Adası için bu yeni bir durum değil daha öncede kanguru adası için yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar yapmıştık. 2011 den beri düşük karbonlu gelecek için bu projeler gündem konularımızın içindeydi, şimdi halkımızın aklında da bu düşünceler var’’.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here