Karadenizin en büyük serası kendi elektriğini üretiyor !

1
1386
karadenizin en büyük serası
karadenizin en büyük serası,karadeniz bölgesinin en büyük serası,güneş enerjili sera

Karadenizin en büyük serası kendi elektriğini kendisi üretiyor. Karadeniz’in Samsun ilinde yer alan ve karadenizin en büyük serası olarak bilinen Çarşamba Ovası üzerine kurulan sera artık elektriğini kendisi üretiyor. Ayrıca bu sera Karadenizin en büyük serası olma özelliğini de taşımaktadır.

Çarşamba ovasına kurulan bu sera da sebze üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu sebze serası 96 dönümlük araziye kurulmuştur. 96.000 metrekare lik arazinin 75.000 metrekare lik kısmında sebze üretimi yapılmaktadır.

Or-Sam Tarım A.Ş firması tarafından kurulan karadeniz bölgesinin en büyük serası, yaklaşık 12.000.000 TL maliyeti olmuştur.

Çarşamba ovasındaki sebze serasında patlıcan,domates ve salatalık gibi sebzeler ağırlıkta üretilmektedir.

Karadenizin en büyük serası teknolojiyi iyi kullanıyor

Or-Sam Tarım A.Ş ‘nin kurduğu sebze serası özel bir otomasyon sistemine sahip. Meteroloji istasyonundan otomatik olarak gelen verilere göre, sera içerisinde yer alan sebzelere ve toprağa verilmesi gereken kimyasal maddelerin miktarlarını kendisi belirliyor. Böylece hava şartlarına uygun olarak gerekli kimyasallar gerekli miktarlarda verilmiş oluyor.

Karadenizin en büyük serası hem kendi elektriğini üretiyor, hemde fazlasını satıyor

Çarşamba ovasında yer alan bu sebze serası 110 kW kurulu güce sahip güneş santrali ile elektriğini üretiyor. 110 kW güneş enerji santrali 440 adet güneş paneline sahip.

En büyük seralardan birisi olan bu sera, güneş enerji santrali sayesinde yaz mevsiminde günlük 700 kWh enerji üretebilmektedir. Kış aylarında ise günlük enerji üretim miktarı 300 kWh‘e kadar düşebilmektedir.

Ancak bu üretim miktarı bile seraya fazlasıyla yetmektedir. Çünkü bu sebze serasının günlük ihtiyacı olan enerji miktarı 205 kWh ‘i pek geçmemektedir.

İhtiyacından fazla ürettiği elektriği ise Tedaş‘a satarak, Or-Sam Tarım A.Ş firmasına ek gelir getirmektedir.

Firma gerek yenilenebilir enerji kullanımı gerekse de kendi otomasyon sistemi sayesinde, hem temiz enerji kullanmakta, hemde kimyasal maddelerin kullanımını minimize edebilmektedir.

Firma, karadenizin en büyük serasının üst kısımlarına yerleştirdiği güneş panelleri ile elektriğini üretebilmektedir.

Ayrıca temiz enerji olarak adlandırılan bu yatırımın amortisman süresi de yaklaşık 7 ila 8 yıl olarak belirtilmektedir.

Firmayı bu yatırımlarında ötürü tebrik ederim ve böyle benzer projeleri diğer bölgelerimizde de görmekten büyük mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here