Kartal İlçesindeki Parklar Yenilenebilir Enerji ile Çalışıyor

0
904
parklar yenilenebilir enerji
parklar yenilenebilir enerji,güneş enerjili park,güneş enerjisi park,güneş enerjisi ile çalışan park,kartal güneş enerjili park

Kartal ilçesinde farklı bir uygulamaya imza atılıyor. Artık parklar yenilenebilir enerji ile kendi elektriğini karşılayabilecek. Belediyenin yapmış olduğu uygulama, ilçede bulunan parkların birçoğunun aydınlatmasını yenilenebilir enerji kaynaklarından almasını sağladı. İlçede bulunan parklarda rüzgar ve güneş enerjisi kullanılıyor. Aydınlatma masraflarını oldukça düşüren bu uygulama ile Kartal Belediyesi birçok çevre tarafından takdir topladı.

Parklarda enerji tasarrufu proje kapsamında, rüzgar ve güneş enerjisi aktif olarak park alanlarında bulunan aydınlatmaların enerjilerini sağlıyor. Belediyenin yapmış olduğu uygulamalardan bir tanesi de, park alanlarında yeşil alan sayısını artırması ve bu yeşil alanları otomatik sulama sistemleri ile sulaması. Yapılan bu çalışmalar kapsamında, park alanlarında bulunan aydınlatmalarda da tasarrufa gidildi ve aydınlatmaların enerjisinin güneş ve rüzgar enerji kaynaklarından alınması sağlandı.

kartal güneş enerjisiSoğanlık Yenimahalle semtinde bulunan Mustafa Karaoğlu parkında ise yaz ve kış verim alınmasını sağlamak amacıyla rüzgar türbini sistemi kuruldu. Türbin kurulmasının amacı, güneş almayan günlerde kesintisiz olarak enerjinin sağlanması. Aynı zamanda çevreye zarar vermeden enerji elde edilmesi amaçlanıyor. Rüzgar ve güneşten elde edilen enerji aynı zamanda afet zamanlarında kullanılabilmesi için depolanıyor.

Parklar Yenilenebilir Enerji ile Elektrik Üretecek

Kartal belediyesinin yapmış olduğu bu örnek uygulama, Türkiye’nin diğer yerel yönetimlerine de örnek olabilecek niteliktedir.

İlçe parklarında kullanılan rüzgar türbinlerinin yol alma hızı 2 m/sn, rüzgar hızının devreye girme tepkisi 2,5 m/sn civarında ve 45 m/sn hızına kadar verim sağlayabilecek kapasiteye sahip bulunuyor. Ayrıca bu türbinlerde düşük desibelli ses düzeyi var ve düşük titreşim özelliklerine sahip bulunuyor. Rüzgar enerjisi hibrit sistem ile elektrik üretiyor ve 12 V 100 AH Jel bataryalar tarafından elde edilen elektrik depolanıyor. Parklarda kullanılan LED tasarruf ampulleri depolanan elektrik enerjisi ile aydınlatma sağlıyor.

Sistem Off-grid özelliğinde olduğu için elektrik şebekesinden bağımsız olarak çalışıyor. Bir anlamda yedek elektrik sistemi de denilebilir. Şehir elektriğinin herhangi bir nedenden dolayı devre dışı kalması durumunda, bu sistemde depolanan enerji devreye girebiliyor. İlerleyen zamanlarda ilçedeki parkların tamamında bu sistemden yararlanılabilecek. Belediyenin yatırım kapsamında, rüzgar ve güneş enerjilerinin payı büyük olacak.

Uygulamanın beğenilmesinin ardından, diğer ilçe belediyeleri de hareket geçti ve bu örnek uygulamadan ilham aldılar. Önümüzdeki dönemlerde İstanbul’un birçok ilçesinde rüzgar ve güneş enerjisi ile elektrik elde edilmesi planlanıyor. Şimdilik yalnızca parklarda uygulanan bu sistem ilerleyen zamanlarda hanelerde kullanılabilecek şekilde uyarlanabilir. Bu sayede enerji sorunu büyük oranda çözülmüş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here