Kayseri’de Güneş Enerji Yatırımları Çoğaldı

2
1224
kayseride-gunes-enerji-yatirimlari
kayseride-gunes-enerji-yatirimlari

Kayseride güneş enerji yatırımları hızla devam ediyor! Lisanssız güneş enerji atılımları, Kayserili girişimciler sayesinde gün geçtikçe artıyor. Son yıllarda Kayseri’de yapılan güneş enerji yatırımları iki katına çıktı ve 97 MW’lık güce ulaşmış oldu. Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesinin de güneş enerji yatırımlarına katkıları oldukça büyük. Büyükşehir belediyesi özellikle arsa yatırımlarında girişimcilere büyük destek sağlıyor. Ayrıca belediyenin projeleri arasında, güneş enerji yatırımlarını bir araya toplayacak organize sanayi bölgesi kurmak da yer alıyor.

Belediye şu anda yalnızca güneş enerji santrallerine ayrılacak olan OSB projesi için hızlandı. Kurulması plânlanan OSB, dört ayrı parçadan oluşacak. Toplam alan ise 10 milyon metrekare ve bu alan 500 yatırımcıya güneş enerji üretimi için imkân sağlayacak. Böylelikle yatırımcıların güneş enerji santrallerine aktaracakları kaynak miktarı 500 milyon Euro değerine ulaşacak.

Kayseri ilinde yapılacak olan OSB bölgesine kurulacak güneş enerji santralleri uzun vadede yatırımcıya çok büyük karlar sağlayabilecek. Aynı zamanda büyük miktarlarda elektrik üretimi sağlanarak, ülke ekonomisine de katkı sağlanabilecek.

Dünyanın En Büyük Kurulu Güce Sahip GES Projesi Kayseri’de Olacak

Yatırımların hızlanması ve belediyenin katkıları ile birlikte, Kayseri ilinde dünyanın en büyük kurulu gücüne sahip GES yapısı oluşturulabilecek. 13,8 megavat gücünde yapılması plânlanan tesise ilgi şimdiden büyük.

” Dünyanın en büyük güneş enerji santralleri listesi yazımızda ilginizi çekebilir. “

GES Projesine 50 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılacak

kayseri-osbOrganize sanayi bölgesinde kurulacak olan tesisten aynı zamanda OSB bölgesi de yararlanabilecek. OSB bölgesinin elektrik ihtiyacı tamamen tesisten karşılanabilecek. Proje için 50 milyon dolar yatırım bedeli ayrıldı bile. 2015 yılında proje yatırım çalışmalarına başlandı ve şu anda belediye bünyesinde çalışmalarına başlanan 27 MW’lık projenin yapım çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca Kayseri ilinde daha önce yapımına 2017 yılında başlanacak olan ve 19 MW gücünde olacak GES santrali de yatırım kapsamına alınmış durumda. Kayseri de etap olarak yapımına başlanan ve ikinci büyük GES projesi olarak görülen 3 ayrı santralde 40 milyon dolara mal olacak. 2017 yılında devreye girmesi beklenen santral ile birlikte GES projeleri için ayrılan yatırım miktarı 50 milyon doları geçecek.

İncesu ve Mimarsinan OSB bölge sanayicileri de yeni yapılacak olan projeyi destekliyor ve yeni projelerin kendi bölgelerinde de gerçekleştirilmesini istiyor. Şimdiden bu konuda çalışmalara başlandı. Toplam kurulu gücü 13,8 MW gücünde olacak proje için 30 katılımcıdan görüş alındı. OSB sanayicileri söz konusu projenin kendi bölgelerinde bir an önce hayata geçmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

2 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here