Kendi Suyunu Üretebilen Su Şişesi

0
2536
kendi suyunu üretebilen su şişesi
fontus ile kendi suyunu üretebilen su şişesi

Avustralya‘lı bir mucit kendi suyunu havadan üretebilen su şişesi icat etti. Aslında kendi suyunu üretebilen su şişesi çalışma mantığı çok basit. Havadaki nemi , bir güneş paneli ile kendi içine çekiyor ve havadan yakaladığı nemi ise içme suyuna dönüştürüyor.

Kristof Retezar‘ın tasarlamış olduğu bu şişe gerçekten işe yarıyor. Kendi suyunu üretebilen su şişesi içinde bulunan termostatik elektrik özelliği sayesinde ,havadaki nemi suya çevirebiliyor.

fontus solar

Bu cihaz ile isterseniz çölde olun farketmez. Havada muhakkak nem vardır.O yüzden havada nem olduğu sürece bu cihaz ile su üretebilirsiniz. Fontus adı verilen bu cihazla su sorununuz ortadan kalkıyor.

  Kendi suyunu üretebilen su şişesi ile ne kadar sürede ne kadar su üretiliyor ?

fontus water

Fontus ile o kadar fazla süreye ihtyacınız da pek gözükmüyor aslında. Eğer havadaki nem oranı yüksek ise 0,5 litre suyu yaklaşık 1 saat gibi bir sürede üretebiliyor.

Yarım litrelik su üretimi için havanın sıcaklığı yaklaşık 30 ila 40 derece olması yeterlidir. Havadaki nem oranının ise %80 ila %90 olması kafidir.

  Peki bu şişenin ürettiği su ne kadar temiz ?

İşte bu konu biraz tartışmalı. Çünkü fontus şişesini üreten firma sahibi kristof’un dediğine göre, hava ne kadar temiz ise su o kadar temiz oluyor. Kendi suyunu üretebilen su şişesi içinde temizleme filtreleri var , ancak bunun yeterli olmadığı söyleniyor.

Ama ilerki aşamada , suyun tam anlamıyla temiz olabileceğini söylüyor.

Su üreten su şişesinin toplamda iki varyasyonu var. Bunlardan ilki doğa koşucuları için, diğeri ise bisiklet sürücüleri için olanıdır.

kendi suyunu ureten sise

Bu harika fikri üreten kristof retezar isimli girişimci , 2014 yılında bir ödüle layık görüldü.

James Dyson isimli ödülü kendi suyunu üretebilen su şişesi ile aldı. Ayrıca bu tasarımın geliştirilmesi için, kendi ülkesi olan avustrulya tarafından da teknik ve maddi anlamda destek aldı.

Retezar bu ürünü piyasaya sundu. Ve yaklaşık satış fiyatı olarakta 100 dolar gibi bir rakam belirledi.

kendi suyunu ureten sise 2

Ancak bu ürün eğer gerçekten insanlık için çözüm olacak ise, üzerinde daha çok çalışmak gerekiyor. Çünkü afrika ülkelerinde milyonlarca insan temiz ve içilebilir suya hasret yaşıyorlar. Eğer o insanlar için kullanılabilir bir duruma getirilirse, işte o zaman insanlık için müthiş bir buluş olur…

Kaynak : fontus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here