Kezban Teyze Güneş Enerjisi Sistemi Kurdu

0
1762
Kezban Teyze Güneş Enerjisi, kezban karaman, kezban teyze ges
Kezban Teyze Güneş Enerjisi, kezban karaman, kezban teyze ges

58 yaşındaki Kezban Teyze (Karaman) köyüne yaptırdığı güneş enerji santrali ile herkesi şaşırttı. Sinop Gerze ilçesi Gürsökü köyünde yaşayan Kezban Karaman, Almanya’da gördüğü güneş enerji sisteminden etkilenmiş ve kendi köyüne kurmaya karar vermiş. Kezban teyze güneş enerjisi sisteminden bütün bir yıl yararlanabiliyor.

Devlet desteği sağlanması halinde projesini daha da büyütebileceğini belirten Kezban Karaman Almanya’da birçok evin çatısından güneş enerji panelleri gördüğünü ve etkilendiğini belirtti.

Kezban teyze güneş enerjisi yatırımından 7 yılda amorti edecek

Kezban teyze güneş enerjisi sistemine 26 bin lira gibi bir bedel ödemiş. Evin bahçesine kurulan sistem için Kezban Karaman gerekli yerlere müracaat etmiş ve çalışmalarına başlamış. Projenin tamamlanması ile birlikte Samsun YEDAŞ ve Sinop YEDAŞ kurumlarından gelen yetkililer, projeyi yerinde incelemişler ve kabulünü yapmışlar.

Sistem şu anda oldukça verimli çalışıyor ve 3,6 KW elektrik enerjisi sağlıyor. Sistem 30 yıla kadar %80 verim garantisi ile çalışabilecek ve 7 yılda kendisini amorti edebilecek.

Bizde de Yaygınlaşmalı

Kezban Karaman “7 yıl boyunca çocukluğum Almanya’da geçti. Onun dışında hep köyümdeydim. İşçi emeklisiyim ve çocukluğumda gördüğüm güneş enerji panelleri beni çok etkilemişti. Avrupalılar bu sistemi kullanabiliyorsa, bizde kullanabiliriz diye düşündüm. Bir gün yeterli param olursa mutlaka yaptıracağım diye hayal etmeye başladım ve yaptırdım” açıklamalarında bulundu.

Kezban Teyze Güneş Enerjisi için Devlet Desteği Bekliyor

Devletin desteğinin olması halinde yaptığı işi büyütebileceğini belirten Kezban Karaman, şu anda 19 adet olan panel sayısını daha da artırmayı düşünüyor. Sistemin hiçbir zararı olmadığını belirten Kezban Karaman, ayrıca çevreye de olumlu katkılarda bulunduğunu düşünüyor.

Kezban Karaman 1977 yılında Gerze ilçesindeki ilk bayan şoförlerinden. Hayalleri büyük ve ilkini gerçekleştirmiş durumda. Hayalini ilçede bulunan tüm kadınların da başarabileceğini belirtiyor. İlerleyen zamanlarda ise rüzgar enerji santrali kurmak istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here