Kızılören Belediyesi Güneş Enerjisinden Kâr Elde Ediyor!

0
609
Kızılören Belediyesi Güneş Enerjisi

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11. ilçesi konumunda olan Afyonkarahisar’ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere örnek olacak bir yatırıma imza attı. Güneş enerjisinden elektrik elde etmek adına yola çıkan belediye, yatırımlarının karşılığını almaya başladı. Hem belediyenin kendi kullandığı elektrik karşılandı, hem de belediye kasasına girdi sağlanmaya başlandı.

Afyonkarahisar’ın nüfus bakımından en küçük ilçesi konumunda olan Kızılören, ufuk olarak çok ilerde bir noktada olduğunu yaptığı yatırımlar ile gösteriyor. Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol tarafından başlatılan proje kapsamında mülkiyeti belediyeye ait olan 5 bin metrekarelik alan üzerine 940 adet güneş panelinden oluşan güneş enerjisi sistemi kurudu. Sistemin belediyeye toplam maliyeti 1 milyon 271 bin Türk Lirası’nı buldu.

Temmuz ayı itibari ile güneş enerjisinden elektrik elde etmeye başlayan Kızılören Belediyesi, belediyeye ait elektrik giderinin tamamından kurtulmuş oldu. Elektrik şirketi ile yapılan protokol uyarınca, belediyenin tükettiği elektrik enerjisinin faturası karşılandıktan sonra ek olarak belediye kasasına bir aylık süreçte 34 bin Türk Lirası girdi sağlandı.

Ekonomik olarak uzun vadede kara geçecek olan Kızılören Belediyesi, maddi getirinin yanı sıra bu projesi ile doğaya verdiği önemi de göstermiş oldu. Tamamen yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi sağlayan belediye, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak adına da çok önemli bir adım atarak diğer belediyelere örnek teşkil etmek adına öncü konumuna geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here