Klima Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

0
778
klima enerji tasarrufu

Özellikle yaz aylarında çok fazla kullanılan klimalar oldukça yüksek enerji tüketmektedir. Peki klima enerji tasarrufu nasıl yapılır? Klimanın daha az elektrik tüketmesi için neler yapmalıyız?

Klima Enerji Tasarrufu Yapmanın İpuçları

 1.  Geceleri Klimanın Ayarının Düşürün:

Genellikle uyuduktan sonra klimanın soğuk etkisini pek hissetmeyiz. Eğer geceleri uyumadan önce klimanızın ayarını düşürürseniz ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca, klimanızın zaman ayarlı uyku modu varsa, yatağa girmeden önce klimanın kapanma zamanını ayarlarsanız, yine enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

 2.  Kapıları ve Pencereleri Kapatın:

Maalesef klima kullanırken, kullanıcıların en çok yaptığı hatalardan birisi de klima çalışırken kapı ve pencerelerin açık olmasıdır. Eğer açık pencereleriniz varsa, ortam tam soğumuşken, bu seferde tekrar ısınmaya başlayacaktır. Isınan ortamı soğutmak için klimanızı daha fazla çalıştırmanız gerekecektir. Böylece yüksek enerji tüketiminiz olacaktır. Klimanızı kullanırken kapı ve pencereleri kapalı tutarsanız enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 3.  Havalandırma Kapalı mı?:

Eğer bulunduğunuz ortamda havalandırma sistemi varsa ve klima kullanırken havalandırma sistemini kullanıyorsanız klimanız yüksek enerji harcayacaktır. Çünkü, ortamın soğuğu bu seferde havlandırma dan çıkmaya başlayacaktır. Klima enerji tasarrufu için klimanızı kullanırken havalandırmanızı kapatın.

 4.  Klima Servisi Çok Önemli:

Eğer klimanızdan enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız klima servisi ve bakımı ihmale gelmez. Mutlaka yıllık en az iki kez klima servisini çağırın ve klimanızın bakımını yaptırın. Böylece, klimanızın filtresine yapışmış polenlerden kurtulursunuz. Filtre açılır ve klima daha verimli çalışır, yorulmaz. Dolayısıyla klimanız yorulmadığı için daha az enerji tüketir.

 5.  Ortamda Boşluk Olmasın:

Eğer klimanın çalıştığı ortamda bazı boşluklar varsa, ortamın ısısı buralardan kaçabilir. Tavan arası gibi büyük boşlukların olduğu bölümler iyi yalıtılmalı ve ortamda ki boş veya delik kısımlar kapatılmalı. Böylece klima enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.

 6.  Güneş Işığını Kapatın:

Eğer klimanın çalıştığı ortam güney cephede ise veya çok fazla güneş alan bir ortamda ise klimanız çok fazla enerji tüketebilir. Çünkü, siz ortamı soğutmaya çalışırken, güneş te bir taraftan ısıtmaya çalışacaktır. Özellikle gündüz saatlerinde, klimadan enerji tasarrufu yapmak için güneş gören bölümleri bir perde yardımı ile kapatın.

Kısaca klima enerji tasarrufu yapmak için dikkat edilecek noktalar bunlardır. Eğer bu ipuçlarına dikkat ederseniz, klimanız daha performanslı çalışacak, dolayısıyla da daha az enerji tüketecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here