Koltuk Örtüsünden Lekeler Nasıl Çıkar?

0
1386
Koltuk Örtüsünden Lekeler Nasıl Çıkar

Evimize renk katan ve modernleştiren koltuk örtüsü temizliği herkesin ortak sorunu. Koltuk örtüsünden lekeler nasıl çıkar, yağ lekeleri nasıl arındırılır veya kot boyası nasıl temizlenir gibi soruların yanıtları bu haberde…

Televizyon karşısında en sevdiğiniz diziyi rahat bir koltukta izlerken ya da misafirlerinizi hoş bir ortamda ağırlarken her şey yolunda gidiyor olabilir. İşte tam bu esnada koltuklarınıza çıkan kot boyası ya da dökülen bir meyve suyu, keyfinizi kaçırmak için yeter de artar. Özenle seçip beğendiğiniz koltuk örtüsünden kot boyası ve yağ lekesini tamamen çıkarmak istiyorsanız koltuk temizliğiyle ilgili her şeyi bilmeniz gerekir. Ancak ve ancak kanepe örtüsünden yağ lekesi ya da kot boyasını çıkarmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri es geçmeyin! İşte dikkat etmeniz gerekenler!

Kumaşın Cinsini Kontrol Etmek

Üretici talimatlarını okuyup kumaşın cinsini öğrenmeniz oldukça kolay. Firmaların her ürüne zımbaladığı kullanım talimatlarında temizlik uygulamaları hakkında yönlendirmeler bulunmakta. Siz de bu talimatlardan kumaşın cinsini öğrenebilir ve gerekli temizlik ekipmanlarınızı hazırladıktan sonra koltuk örtüsü temizliğine başlayabilirsiniz.  Bunu yapmanızın sebebi ise kumaş farklılıklarından doğan olası hasarları engellemektir. Zira deriden süete kadar birçok kumaş çeşidi bulunuyor ve her birinden leke çıkarma işlemi içinse farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Bu nedenle, mutlaka kumaşın cinsini öğrenin ve ona göre temizlik malzemesi seçin.

Kurumadan Müdahale Edin

Leke, zaman geçtikte daha da içe işleyeceğinden kanepe örtüsüne dökülen tüm lekelere hemen müdahale etmek çok önemli. Işık, ısı ve hava ile temasa geçen lekeler bulunduğu yüzeye çabuk tutunabilir ve bu da o lekenin çıkmasını da zorlaştırır. Bu durumda, kanepe örtüsü lekelendiği anda müdahale etmeniz lekeyi çıkarmanız konusunda oldukça önemli bir husus.

Temizleyiciyi Mutlaka Test Edin!

Koltuk temizlemeden hemen önce yapmanız gereken şey koltuk örtüsünün kumaşını kontrol etmek olduğunu söylemiştik. İkinci yapmanız gereken şey ise temizleyici koltukta denemek ve etkisini görmek. Bazı kumaşlar karışımlı kumaşlar olduğu için koltuğunuza süreceğiniz temizleyicilerin koltuk örtüsünü yıpratma ihtimali vardır. Minderlerin alt kısmı bu hususta işinizi kolaylıkla görecektir. Kumaşın üzerine dökeceğiniz temizleyiciyi biraz beklettikten sonra havluyla silebilir ve havluya renk geçişi varsa söz konusu temizlik malzemesini kullanmayı bırakmalısınız.

Kuru Temizleyiciye Başvurmaktan Çekinmeyin!

Koltuk lekeleri çıkarma konusunda kendinize ya da temizleyicilerinize güvenemiyorsanız mutlak suretle kuru temizlemecilere başvurun. Profesyonel olarak kumaşınızı tespit eden kuru temizlemeciler yağ lekesinden kot boyasına kadar birçok lekeyi kumaşınızdan temizleyecektir.

Halistores’ta Koltuk Örtüleri !

Ev dekorasyonunuza alternatif seçenekler sunan Halistores’te çeşit çeşit kanepe örtüsü bulunuyor. Her markaya bünyesinde yer veren Halistores’te leke tutmayan ve kolay temizlenebilen koltuk örtüleriyle temizlik endişeniz sona erecek! Yapmanız gereken tek şey Halistores’e girmek ve kolay temizlenebilir ve leke tutmayan koltuk örtüsü seçeneklerine göz atmak!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here