Kombi Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

1
5387
kombi enerji tasarrufu, kombi elektrik tasarrufu, kombi gaz tasarrufu, kombi yakıt tasarrufu
kombi enerji tasarrufu, kombi elektrik tasarrufu, kombi gaz tasarrufu, kombi yakıt tasarrufu

Kombi enerji tasarrufu yaparak daha az doğalgaz tüketebilirsiniz. Aynı zamanda elektrik faturanızdan da tasarruf sağlayabilirsiniz. İnsanlar maalesef pek çok yanlış bilgi yüzünden kombilerinden hem daha az verim almaktadır, hemde daha fazla enerji tüketmektedir. Peki kombinizi daha verimli kullanmak ve daha az yakıt harcamasını sağlamak için neler yapmalısınız?

Kombi Enerji Tasarrufu için Yapılması Gerekenler

Eğer sizlerde kombi enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız, aşağıya sıraladığımız maddeleri dikkatlice okumalısınız. Kombinizin enerjisinden tasarruf etmek için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Konvensyonel veya hermetik tip kombi kullanıyorsanız derhal bundan vazgeçin ve yoğuşmalı kombileri tercih edin. Hatta günümüzde çift yoğuşmalı daha yüksek sayıda yoğuşmalı özelliği olan kombiler piyasada satılmaktadır. Bunları tercih edebilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler size yüksek enerji tasarrufu sağladığı gibi aynı zamanda da yüksek ısınmayı daha az gaz tüketerek sağlamaktadır.
  • Doğalgaz petekleriniz de termostatik vanaları mutlaka kullanın. Termostatik vanalar, ortamın sıcaklığını belli seviyelerde tutumayı sağlar. Eğer oda sıcaklığını belli bir sıcaklığın üstüne çıkarsa, termostatik vanalar kombinizin ateşlemesini kesecektir. Böylece fazladan doğalgaz tüketmeniz engellenmiş olacaktır.
  • İyi bir kombi servisi ile çalışmalısınız. Çünkü, her yıl, kış ayı başlangıcında kombi servisini çağırarak doğalgaz peteklerinizin temizliğini ve bakımını yaptırmalısınız. Yine kombi servisçinize kombinizin bakımını kış gelmeden yaptırmalısınız. Böylece kombi enerji tasarrufu için en önemli maddelerden olan periyodik bakımı ve temizliği yaptırmış olursunuz.
  • Isı yalıtımı da kombi enerji tasarrufu için çok önemli bir maddedir. Eğer iyi bir ısı yalıtımına sahip eviniz varsa, kombinizin ısıttığı ortamın havası dışarıya kaçmaz. Böylece az yakıt ile çok ısınma sağlayabilirsiniz.
  • Pencerelerinizin ısıcam özellikli olması da kombi enerji tasarrufu için büyük önem arz etmektedir. Isının dışarı kaçmaması kombinizin tasarruflu çalışması için çok önemlidir.
  • Kesinlikle ama kesinlikle doğalgaz peteklerinin önü ve üstü herhangi bir şey ile kapatılmamalı. Eğer peteklerinizin üstünü ve önünü kapatırsanız, kombiniz boşuna enerji tüketir ve evinizi ısıtmaz.
  • Eğer eviniz güneş görmeyen cephedeyse veya kuzey cepheliyse kombinizi sürekli açıp kapatmayın. Ortalama bir sıcaklık ile çalıştırdığınız kombinizi kış bitene kadar o şekilde muhafaza etmelisiniz. Böylece kombi enerji tasarrufu için önemli bir maddeyi de tamamlamış olursunuz.

Kombiden enerji tasarrufu sağlamak için yukarıdaki maddeleri yerine getirdiğiniz taktirde, kombi enerji tasarrufu ile cebiniz çok fazla yanmaz…

1 YORUM

  1. Tasarruf yapmak isteyen tam yoğuşmalı almalı 2 2 4 demirdöküm bu konuda hem fiyat hemde çalışma ısıtma perf olarak en iyisi ayarlarlada oynamayın çok açın sabit bırakın ucuzlar fatura nız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here