Kombinin Yerini Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
3359
Bosch Termoteknoloji

Evinizde yaptıracağınız bir tadilat nedeniyle kombinizin yerini değiştirmeniz gerekebilir. Balkonunuzda bulanan cihazınızı mutfağa taşımak ya da var olan cihazınızı başka bir model ile yenilemek isteyebilirsiniz. Bu durumda doğalgaz tesisatınıza ve cihazınızın teknik özelliklerine uygun hareket etmek ve yasal prosedürleri bilmek, yeni montajınızı doğru ve güvenli bir şekilde yaptırmanız için önemli. İster yoğuşmalı ister hermetik bir model olsun, ısıtma sisteminizin bu en önemli parçasının doğru yere monte edilmesi ve yer değiştirme sırasında doğru yöntemlerin izlenmesi gerekiyor. Yasal açıdan da zorunlu olan bazı uygulamalar için ise mutlaka yetkili servislerden yardım almanız sizin ve ailenizin sağlığını korumak için büyük önem taşıyor. Yenilikçi ve inovatif ısıtma çözümlerinin öncüsü Bosch Termoteknoloji, geliştirdiği modellerin tasarımından güvenliğine varan üstün hizmet kalitesini, cihazınızın yer değiştirmesi konusundaki uzmanlığına da yansıtıyor. Peki cihazınızın yerini değiştirirken dikkat etmeniz gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Kombinizin Yerini Değiştirirken Hangi Süreçleri İzlemelisiniz?

Kombi çeşitleri için en uygun alanlar, genellikle mutfak ya da balkonlardır. Ancak herhangi bir sebepten dolayı cihaz değişimi yapmanız gerektiğinde, doğalgaz kullanımı güvenliği için bir proje çizilmesi gerekir. Bu durum özellikle hermetik modellerden yoğuşmalı kombi modellerine geçiş sürecinde yaşanır ve yasal bir zorunluluktur. Doğalgaz tesisatında yapılan her değişikliğin, bölgedeki doğalgaz sağlayıcısı kuruma bildirilmesi ve onay alınması gerekir. Projenin oluşturulması ve çizimin hazırlanması için ise Bosch kombi yetkililerine danışabilirsiniz. Sunduğunuz proje onaylandıktan sonra kurum yetkilisi mühendisler tarafından gaz açım işlemleriniz yapılır. Cihazınızın yerini değiştirmek için proje çiziminin gerekmediği durumlar da vardır. Ancak projesiz yapılan değişimler, güvenlik sorunlarına yol açabilir.

Doğalgaz Projesi Gerektirmeyen Değişimler Hangileridir?

Her şehrin doğalgaz sağlayıcı kurumu için kurallar farklı olsa da bazı değişimler için proje oluşturmanız ve sunmanız gerekmez. Örneğin, eski bacalı kombinizi yeni bir bacalı model ile ya da hermetik bir modeli yine hermetik bir cihaz ile değiştirmek gibi isteklerinizde proje çizimi gerekmiyor. Yani çalışma prensibi bakımından aynı sınıfa ait modeller arasında doğalgaz tadilat projesine gerek olmadan değişim yaptırmanız mümkün. Ayrıca hermetik bir cihazı yoğuşmalı bir cihaz ile değiştirmek de herhangi bir bildirim yapmadan uygulayabileceğiniz bir işlem. Peki bu değişim işlemleri için hangi prosedürleri izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bacalı bir modeli, yeni bir bacalı cihaz ile değiştirmek için ilk yapmanız gereken, firma yetkilinize baca kontrollerini yaptırmanız ve itfaiye birimi tarafından yetkilendirilmiş bu firmadan baca uygunluk belgesi almanızdır. Bu belge sayesinde doğalgaz firmasından eski cihazınızın sökülmesini talep edebilir, yeni kombinizin montajını yaptırabilirsiniz. Görevliler bu işlem sonrasında size bacalı kombi değişim formu verirler. Bu form ile başvuracağınız doğalgaz sağlayıcısı firma yetkilileri, gerekli kontrolleri yaparak onay belgesini size teslim eder. Tüm bu kontroller sonunda artık yetkili servisiniz cihazınızı çalıştırabilir. Hermetik modellerde ise baca uygunluk belgesine gerek duyulmaz. Yoğuşmalı modellerde, yoğuşma suyunun mutfak ya da balkon giderine bağlantısı sağlanır. Var olan kombinizin yerini değiştirmek ya da cihazınızın türünü farklı bir tür ile yenilemek istediğinizde, gerekli tüm emniyet önlemlerini alarak artık konforlu ısınmanın keyfini güvenle sürmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Yoğuşmalı Kombi Modellerinde Yer Değişimi Nasıl Yapılır?

Isınma ve sıcak su ihtiyacınızı sağlayan üstün bir teknoloji için tercihiniz yeni nesil bir Bosch Termoteknoloji ürünü olduysa eski cihazınızı yenisiyle değiştirmek için Bosch yetkili servislerine danışabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz her an kolayca ulaşabileceğiniz Bosch yetkilileri, tıpkı kombi bakımı gibi değişim hizmetlerinde de güvenliğiniz için yanınızda. Yoğuşmalı eski cihazınızı yeni bir Bosch kombi ile değiştirmek istediğinizde, önce eski cihazınızın sökümü yapılır, ardından yeni cihazınız uygun yere monte edilir. Bosch yetkilileri, online sistemden yeni cihazınızın ve sizin müşteri bilgilerinizi sisteme işler ve doğalgaz sağlayıcı firmaya aktarır. Alınan onay sonunda gazınızın açılışı için randevu talep edebilirsiniz. Gerekli kontrollerin tamamlanmasıyla artık yeni kombiniz kullanıma hazırdır. Tüm bu değişim işlemlerini aynı gün içinde kolayca yapabilirsiniz. En iyi kombi modellerini tüketici ile buluştan Bosch Termoteknoloji’nin yeni nesil yoğuşma teknolojisiyle hemen tanışabilir, en avantajlı kombi fiyatları ve profesyonel yetkili servis hizmeti avantajlarından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here