Konyalı çiftçi güneş enerjisi ile tarlasını suluyor

1
1474
çiftçi güneş enerjisi sulama
çiftçi güneş enerjisi sulama, güneş enerjili sulama, güneş enerjisiyle sulama

Konyalı çiftçi güneş enerjisi ile tarlasını suluyor. Konya’da bir çiftçi tarlasını sulamak için elektrik alamayınca çareyi güneş enerjisinde buldu. Açtırmış olduğu su kuyusundan tarlasına su alabilmek için ihtiyacı olan elektrik enerjisini güneşten sağlıyor.

Esat Aslan ismindeki çiftçi güneş enerjisi ile kendi elektriğini, kimseye ihtiyacı olmadan üretip karşılayabiliyor.Konyalı çiftçi Esat Aslan , konyanın karatay ilçesinde bulunan Acıdört köyünde yaşamaktadır.

Aslan, tarlası için su kuyusu açtırmış ancak kuyu ile enerji nakil hattının mesafesi çok uzak olunca, elektrik alamamış. Bunun üzerine Esat bey tarlasının su ihtiyacını jeneratör kullanarak karşılamaya çalışmış.

Ancak, jeneratörün mazot masrafları da çok maliyetli olmaya başlamış. İleri görüşlü olan Esat Aslan isimli çiftçi güneş enerjisi ile tarlasını sulamaya karar vermiş.

Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulama Yapıyor

Esat beyin kurdurduğu güneş enerjisi sisteminde toplam 220 adet güneş paneli kullanılmış. Kullanılan 220 tane güneş paneli günlük yaklaşık 54 kW elektrik üretebiliyor.

Güneş enerjisi sulama sistemi sayesinde konyalı çiftçimiz günlük 1.500 ton su çıkartabiliyor.

Konyalı çiftçi güneş enerjisi ile sulama yapmanın maliyetlerini çok düşürdüğünü söyledi. Öyle ki Esat Aslan bey “Elektrik olmadığı için jeneratör kullandıklarını, bu durumda da jeneratör ile yapılan her sulamada yaklaşık 20.000 TL mazot harcadıklarını” söyledi. Mazotun pahalıya gelmesi sebebi ile tarlalarını 1 defa bile sulasalar, tarladan aldıkları mahsülden zarar ettiklerini söyledi.

Konyalı çiftçi güneş enerjisi sayesinde sulama ihtiyacı çok olan mahsüllerinde artık yetiştirilebileceğini söylüyor. Daha önceleri mazot maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı, belli başlı ürünler dışında mahsül yetiştiremediklerini söyledi.

Şimdi ise ayçiçeği, yonca ve mısır gibi sulama maliyeti yüksek olan ürünleri gönül rahatlığıyla yetiştirebilecekler.

Esat beyin su sıkıntısı ortadan kalkınca, 400 dekarlık arazisinin kullanmadığı bölümlerini de artık değerlendirdiğini söyledi.

Daha önceleri parası olduğu sürece sulama yaptığını söyleyen çiftçimiz, güneş enerjisini kurduğumdan beri havanın güneşli olması sulama yapmam için yeterli oluyor dedi.

Konyalı çiftçi güneş enerjisi sayesinde 159 dönüm arazisinin tamamını artık sulayabiliyor. Üstelik hiçbir mazot masrafı olmadan.

Aslan ailesi devletin çiftçilere traktör almak için verdiği teşvikler gibi güneş enerjisi sulama sistemleri içinde teşvikler vermesi gerektiğini söyledi. Böylece hem daha temiz enerji kullanılırken, hemde mazot kullanılmadığı için enerjide dışa bağımlılığında önüne geçilebilir.

Konyalı çiftçi güneş enerjisi sistemini Hasan Hüseyin Moltuk isimli firma sahibine yaptırmış. Aslan ailesini bu girişimlerinden dolayı tebrik ederiz. Bu proje ile birçok çiftçiye de örnek olacağı aşikardır.

1 YORUM

  1. Böyle haberleri okumak çok güzel. Artık yurtiçinde gezerken de güneş tarlalarına rastlayabiliyoruz. Ama hala devlet bu konuda eksik kalıyor. Kesinlikle desteklenmeli böyle verimli çalışmaları 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here