Kosta Rika Yenilenebilir Enerji Kullanma Rekoru Kırdı

0
1086
kosta-rika-yenilenebilir-enerji
kosta rika yenilenebilir enerji,kosta rica yenilenebilir enerji,costa rica yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerji, günümüzde dünyanın en muhtaç olduğu enerji türlerinden bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde yılın 285 günü yenilenebilir enerji kullanabilen Kosta Rika ülkesi, yeni bir rekora imza attı. Kosta rika yenilenebilir enerji kullanma rekorunu şu şekilde gerçekleştirdi. Yılın 285 günü yenilenebilir enerjiye muhtaç olan ülke, son yaptığı denemede, yılın 113 günü boyunca kesintisiz olarak yenilenebilir enerji kullanmayı başardı. Dünya üzerinde bu rekor yalnızca Kosta Rica ülkesine ait.

Kosta Rica ülkesi 2015 yılında ihtiyacı olan yenilenebilir enerjinin daha uzun süre kullanımı ile ilgili çalışmaları başlattı. 2015 yılında başlattığı çalışmalar sonucunda Kosta Rica ülkesi ihtiyacı olan enerjinin %99’unu yenilenebilir enerji kaynaklarından kullandı. Ülkenin hedefinde olan yılın tamamında yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Ülkede yenilenebilir enerji kaynakları oldukça fazla durumda. Ülke yenilenebilir enerjinin büyük bir kısmını, yağmurdan ve dağlık arazilerde yetişen bitkilerden hidroelektrik enerjisi üreterek karşılıyor. Diğer alternatif enerji kaynaklarından da yararlanmayı hedefleyen Kosta Rica’da tahmin edilemeyen hava şartlarının çoğunlukta olması, güneş enerjisinden yararlanmayı zorlaştırıyor.

costa rica renewable energy

Ülkenin hedefinde önümüzde beş yıl içerisinde karbona ihtiyaç duymayan enerjilerin üretimi var. Bu konuda çalışmalara başlanmış ve oldukça ilerleme kaydedilmiş durumda. Ülkede yaşanan enerji sıkıntılarından bir tanesi de hala fosil yakıtlarla çalışan araçların oldukça fazla olması. Araçların fazla olmasından dolayı elektrikle çalışan ve temiz enerji prensibi ile çalışan araçların piyasaya sürülememesi yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi.

Kosta Rica hükümeti önümüzdeki yıllarda en azından karbon emülsiyonunu azaltacak etkili yolların bulunabileceğini açıkladı. Ülkede enerji ihtiyacının fazla olmaması, yenilenebilir enerjinin de ülkeye yetmesinde önemli bir unsur. Halkın ekonomik durumu kısıtlı olduğundan dolayı, fazla enerji harcanmıyor. Ayrıca Kosta Rica’nın ekonomisi ağır endüstrilere dayanmıyor. Bu durum yenilenebilir enerji kullanımını etkilemeyenler arasında yer alıyor.

Kosta Rika Yenilenebilir Enerji ‘den Memnun

Kosta Rica halkı hükümetin çabalarından ve yenilenebilir enerjiye verilen önemden gayet memnun. Yenilenebilir enerji ekonomik olarak da halka olumlu anlamda geri dönüş sağlıyor. 2015 Nisan ayı itibarî ile elektrik fiyatlarında %7 – %15 arasında bir düşüş yaşandı. Ülkenin coğrafi yapısı aynı kaldığı sürece yenilenebilir enerji kullanımı da ülkede önemini korumaya devam edecek.

Dünya Çapında Yenilenebilir Enerji Çalışmaları

Ülkelerin coğrafi konumları ve arazi yapılarına göre kullandıkları alternatif enerjiler değişebiliyor. Bu konuda gelişmiş ülkelerde de ciddi çalışmalar söz konusu. Almanya’da yenilenebilir enerji büyük bir öneme sahip. Ancak şu anda ülkede yenilenebilir enerji kullanımı bir gün ile sınırlı kalıyor.

Portekiz yenilenebilir enerji kullanarak yalnızca 4 gün geçirebilmiş ülkeler arasında yer alıyor. Sert rüzgârları ile bilinen Hollânda ise daha çok rüzgâr türbinleri ile kendi enerji ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri ise enerji ihtiyacının %13,4’ünü yenilenebilir enerjiden karşılamaya çalışıyor. Ülkede en çok güneş enerjisi aktif olarak kullanılabiliyor.

Peki sizce Türkiye’de Kosta Rika gibi benzer bir uygulama yapsa ne olur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here