Kurumsal OSGB Nedir?

0
318
kurumsal OSGB

OSGB konusunda daha geniş bilgi edinebilmek için kurumsal OSGB hizmetinden yararlanılır. Yetkili kişilerce sunulan kurumsal OSGB hizmeti özellikle işverenler açısından önemli faydalara sahiptir.

Kurumsal OSGB kapsamında hizmet verebilmek için bazı şartların eksiksiz şekilde sağlanabiliyor olması gerekir. Öncelikle tam süreli iş sözleşmesi kapsamında çalışan en az bir işyeri hekimi, en az bir diğer sağlık personeli ve en az bir iş güvenliği uzmanı istihdamı yapılması zorunlu kılınmıştır. Bunlara ek olarak kurumsal OSGB ile bakanlık arasındaki işlemlerin yürütülmesinden sorumlu olacak bir tane sorumlu müdüre de ihtiyaç vardır. Bunlar eksiksiz olarak yerine getirildiği takdirde iş sağlığı ve güvenliği kurulu tarafından alınan kararların uygulanması daha kolay olacaktır.

Kurumsal Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimi

Kurumlar tarafından yapılması gereken en önemli işlerin başında çalışanlar için iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortam oluşturmak gelir. Bu konuda gerekli tüm işlemler eksiksiz şekilde yapıldığında hizmet kalitesi de en üst seviyelere çıkacaktır. Buna yönelik olarak faaliyet gösteren kurumsal OSGB kapsamında çeşitli hizmetler verilir. İş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği, diğer sağlık personeli, acil durum planı, risk analizi,  sağlık muayeneleri ve periyodik kontroller bu hizmetler arasında yer alır. Aynı zamanda kurumsal OSGB tarafından yüksekte çalışma eğitimi, temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, mesleki eğitimler, hijyen eğitimleri ve kurtarma ve acil durum eğitimi gibi eğitimler verilir.

Kurumsal OSGB Ve Önemi

Kurumsal OSGB ülke içerisinde önemi git gide artan kuruluşlar arasında yer alır. Temel olarak iş kazalarına engel olabilmek ve daha sağlıklı çalışma ortamı oluşturabilmek adına faaliyet gösteren bu kuruluşların sorumluluğu hizmet verdikleri yere göre farklılık gösterebilir. Tehlike sınıfı açısından bakıldığında az tehlikeliden çok tehlikeliye kadar Kurumsal OSGB bünyesinde alınacak eğitim süresi değişebilir. Buna yönelik olarak işletmede ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirilebilmesi amacıyla çalışmalar yapılır.

Hangi şirketin ortak sağlık ve güvenlik birimi hangilerinin işyeri sağlık ve güvenlik birimi kuracağı yapılan düzenlemelerle birlikte detaylıca belirtilmiştir.  Örneğin çalışan sayısı 1 ile 49 arasında olan ve az tehlikeli sınıfta bulunan yerler için kurumsal OSGB geçerli iken beş yüzden fazla çalışanı bulunan ve çok tehlikeli tehlike sınıfında yer alan işyerleri içi işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurulması zorunlu kılınmıştır. Bu birimler bünyesinde çalıştırılan personellerin tüm sosyal ve güvenlik hakları bağlı olunan kurumsal OSGB sorumluluğunda olur.

Daha fazla bilgi ve 7/24 canlı sohbet hizmeti ile bilgi almak isteyenler için bu siteyi önerebiliriz : https://www.bizimosgb.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here