Lise Öğrencileri Termoelektrik Sandalye ile Elektrik Üretti

0
790
termoelektrik sandalye

İzmir ilimizde bulunan Atatürk Lisesi öğrencileri termoelektrik sandalye ismini verdikleri proje ile vücut ısısından elektrik üretmeyi başardılar. Alperen Ovak ile Cevat Ata Kabaağaçlı isimli lise öğrencilerine Benal Hepsöğütlü danışmanlık yaptı. Öğrenciler sandalyeye oturarak elektrik üretme fikrini hayata geçirmiş oldular.

Öğrenciler yaptıkları bu proje sayesinde hem temiz enerji üretmeyi hem de ürettikleri bu enerjiyi oldukça uygun fiyata yaptıklarını söylediler.

Termoelektrik Sandalye Nasıl Yapıldı?

Vücut ısısı ile elektrik üretebilen termoelektrik sandalye’yi yapan öğrenciler, bu sandalyenin yapımında peltier ismi verilen termo elektrik soğutucu kullandılar. Peltier malzemesini ise 2 adet alüminyum levha arasına yerleştirdiler.

Bu sayede, sandalyeye oturan kişinin vücut ısısı bu levhaları ıstarak ve peltier malzemesine ileterek enerji üretmek mümkün oldu.

Termoelektrik Sandalye Maliyeti Ne Kadar Oldu?

Lise öğrencilerinin yaptığı bu sandalyenin toplam maliyeti ise 100 TL olmuş. Sandalyenin enerji üretim verimini arttırmak istediklerini söyleyen öğrenciler, şuan ki projeleri ile 1 sandalyenin 1 Volt gücünde elektrik üretebildiğini ifade ettiler.

Yaptıkları bu projeyi sınıflarında kullanmak isteyen Alperen Ovak ile Cevat Ata Kabaağaçlı, 30-35 kişilik bir sınıf ile o sınıfın aydınlatma maliyetini düşürebileceklerini söylediler. Hatta bu sandalyenin iş yerlerinde ve toplu taşıma araçlarında da kullanılabileceğini eklediler.

Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatı 2018’de Dünya 2.liği Kazandılar

Atatürk lisesi öğrencileri, bu sandalye ile INSPO adı verilen Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatı 2018 yarışmasında ki enerji bölümünde yarışarak dünya 2.liğini elde ettiler. Okulun müdür yardımcısı ve danışman öğretmen Benal Hepsöğütlü termoelektrik sandalye projesinin patent başvurusunun da yakında yapılacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here