Liseli Gençler Güneş Enerjili Drone Yaptı

0
898
Liseli Gençler Güneş Enerjili Drone

Hasan Fatma Önal Anadolu Lisesi‘nde eğitim gören Yağız Özçetin ile Ahmet Burak Yaman isimli 11. sınıf öğrencileri güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ile çalışan drone yaptılar. Yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın sonucunda, öğrenciler güneş ve rüzgar enerjisi sayesinde havada daha uzun süre kalmayı başaran drone yaptılar.

Liseli gençler yaptıkları bu proje ile “Aydın mucidini arıyor” yarışmasının da birincisi oldular. Öğrenciler, projelerinin amacının drone’ların havada kalma sürelerini arttırmak olduğunu ve bunu başardıklarını ifade ettiler.

Aydın mucidini arıyorYaklaşık 1 Saat Havada Kalıyor

Liseli gençlerin yaptığı drone yaklaşık 1 saate yakın yani 51 dakika süresince havada kalabiliyor. Günümüzde ki standart dronlar ise en fazla 15-20 dakika havada kalabiliyor.

Yağız Özçetin ve Ahmet Burak Yaman yaptıkları drone’nun havada kalma süresini uzatmak için yenilenebilir enerjiyi kullandılar. Hem rüzgar hemde güneş enerjisini kullanarak dronun havada kalma süresini uzatmayı başardılar.

Bu sistemi drone’a entegre etmek için kullandıkları tüm malzemeleri ise 3 boyutlu yazıcıdan çıkardılar. Başta maliyetinin yüksek olduğunu söyleyen gençler, maddiyat kısmı için ailelerinden ve milli eğitim müdürlüğünden destek aldıklarını söylediler.

Öğrencilerin yaptıkları drone yaklaşık 15 kg taşıma kapasitesine sahip. Liseli gençler “drone’lar da kullanılan lithium ion pillerin ömürlerinin 300 ila 400 şarjda bittiğini, bundan dolayı drone’lerde yenilenebilir enerji kullanılmadığını” söylediler.

Ayrıca “Biz bunu şu şekilde çözdük, elde ettiğimiz yenilenebilir enerji kaynağından direkt motorlara enerji verdik, pilden kullanılan enerjiyi düşürdük. Bu sayede motorlar yine aynı performansta çalıştı fakat pilden kullanılan güç oldukça düştü. Cihazın uçuş süresini ciddi miktarda uzattık, maksimum 51 dakika havada tutabildik.” dediler.

Yağız Özçetin ve Ahmet Burak Yaman, eğer kendilerine yeteri kadar destek verilirse, çok daha iyisini yapabileceklerini ifade ettiler. Günümüzde havada en uzun süre uçabilen drone yaklaşık 1 saat 51 dakika’yı görebilirken, öğrenciler bunu 2 saate çıkartabileceklerini de eklediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here