Liseli öğrenciler güneş enerjili şarj istasyonu yaptı

0
1422
güneş enerjili şarj istasyonu
güneş enerjili şarj istasyonu

Yenilenebilir enerjiye olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bunlardan biriside geçtiğimiz günlerde liseli öğrencilerden geldi. Bursa’da bulunan Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri güneş enerjili şarj istasyonu yaptılar. Liseli öğrencilerin yaptığı güneş enerjili şarj istasyonu ile cep telefonlarını şarj edebiliyorlar. Solar şarj istasyonunun tasarımını da palmiye şeklinde yapmaları ayrı bir hava katmış.

Güneş enerjisi ile ücretsiz internet ve şarj imkanı

Bu solar şarj istasyonu hem metal hemde plastik malzemeden yapılmıştır. Palmiye ağacı şeklinde yapılan güneş enerjili şarj istasyonu 4 adet güneş paneli ile çalışıyor.

Toplamda da 4 tane cep telefonunu aynı anda şarj etme imkanına sahip.

Liseli öğrenciler tarafından yapılan bu şarj istasyonunda gece kullanımı için ayrıca aydınlatma sistemi de bulunmaktadır. Böylelikle hem gece hemde gündüz kullanım imkanı oluşturmaktadır.

Bursalı öğrencilerin yaptığı güneş enerjili şarj istasyonu bir kaç güzel özelliğe daha sahip. Bu özelliklerden biriside cep telefonunuzu şarj istasyonu içindeki şifreli bir kutuya bırakabiliyorsunuz. Böylelikle cep telefonu güvenli bir şekilde şarj olabiliyor. Siz yanında olmasanız bile.

Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri şuanda bu solar şarj istasyonunu sadece okulun bahçesine kurdu. Ve bu hizmetten okul öğrencileri ve öğretmenler faydalanıyor.

Tamamen güneş enerjisi ile çalışan bu şarj istasyonu kablosuz internet özelliğine de sahip. Eğer şarj istasyonuna sim kart takıldığı taktirde, kablosuz internet hizmeti de sunabiliyor.

Bu projeyi hayata geçiren öğrenciler ve öğretmenler, projenin amacının toplu yaşam alanlarında insanların kullandığı cep telefonlarını kolaylıkla şarj edebilmeleri amacı ile yapıldığını dile getirdiler.

Ayrıca öğrenciler bu uygulamanın stadlar, parklar ve bunun gibi toplu yaşam alanlarının bulunduğu noktalara yapıldığında, insanların hayatlarını ciddi anlamda kolaylaştıracaklarına inanıyorlar.

Bizlerde Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here