Logo Tasarımı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
436
logo tasarımı

Logo tasarımı kurumsal bir firmanın en önemli simgesidir. Firmanızda kullanacağınız logo ile müşterilerinize çok şeyler anlatabilirsiniz. Hatta müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi satma da müthiş katkısı dahi olabilir.

En uygun fiyatlarla kaliteli logo tasarım hizmeti SadeceOn’da! Dilerseniz logonuzun farklı zeminlerde nasıl durduğunu görmek için mock-up tasarımı yaptırabilir, dilerseniz 3 boyutlu logo tasarlatabilir, dilerseniz her sektör için tecrübeli olan tasarımcılarımıza yepyeni logo tasarımı yaptırabilirsiniz. Yetenekli hizmet verenlere uygun fiyatlara tasarım yaptırma fırsatını kaçırmayın! Hemen sadeceon.com adresini ziyaret ederek avantajlı logo tasarım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz!

İşte bu yüzden logo tasarımı yaptırırken çok dikkat etmelisiniz ve çok seçici olmalısınız. Kartvizit tasarımı yaptırırken bile logo tasarımınız, kartvizit tasarımınızın temelini oluşturmaktadır. Peki logo tasarımı yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Logo Tasarımı Yaptırırken Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

Logo tasarımı birçok amaç için yaptırılır. Bir ürün, firma ve marka için grafik tasarım işi yapan kişilerce yapılır. Eğer logo tasarımınız hitap ettiğiniz kitleye ne kadar geçiyorsa, sizde o logo sayesinde o kadar başarılı olabilirsiniz.

Örneğin, dünyanın en büyük spor giyim markası olan NIKE firması, logosunu sadece 50$’a yaptırmıştır. Ve bu logo o kadar sadedir ki, ilk başta pek beğenilmemiştir. Ama logo firmanın kendisi ile özdeşleşmeye başlayınca, başarı da kaçınılmaz olmuştur.

Yine dünya otomotiv devi olan BMW firmasının logosu uçak pervanesinin dönmesini simgelemektedir. Firma ilk kurulduğu yıllarda uçak motorları üretmekteydi. Ancak, BMW daha sonra otomotiv dünyasına girmesi ile bu başarılı logo tasarımını kullanmaya devam etmiştir.

İlginç logo tasarımı hikayeleri kısaca bunlardır. Peki siz logo tasarımı için nelere dikkat edeceksiniz;

1- Görsel mi? Yazı mı?

Logo tasarımı yaptırırken ilk dikkat edilecek nokta budur. Pek çok insan buna dikkat etmez ama oldukça önemlidir. Logonuz görsel ağırlıklı mı, yoksa yazısal olarak mı tasarlanacak?

Örneğin, SIEMENS firması, logosunda sadece yazı karakterleri kullanmaktadır. İlk başta sadece simge olan logo, şimdi firmanın ismi olmuştur.

Bunun tam tersi PEPSİ firması için söylenebilir. İlk başta firmanın marka ismi ile yazısal bir logoları varken, daha sonra sadece simge yani görsel logoya dönmüşlerdir.

Sizlerde logo tasarımı yaptırırken buna iyi karar vermelisiniz.

2- Renkler…

Renkler hayatı, duyguları ve aklınıza gelen her şeyi temsil eder. Renk seçimi logo tasarımlarında çok önemlidir.

Eğer yiyecek firması iseniz genellikle iştah açan renkler kullanmalısınız. İştah açan renkler kırmızı, sarı ve tonlarıdır. Örneğin McDonalds firması kırmızı ve sarı renklerini kullanmaktadır. Yine Burger KING firması sarı, kırmızı ve mavi tonlarını logolarında bulundurmaktadır.

Eğer mühendislik firması iseniz, logolarınızda daha ağır ve insanlara güven veren renkler kullanmalısınız. Genellikle mavi tonları insanlara güven vermektedir. Örneğin, siemens firması turkuaz rengini tercih etmektedir. Yine dünya devi olan general electric firmasının ana logosunun rengi mavinin bir tık koyusudur. Yine dünyanın en büyük mühendislik firması olan SAMSUNG da mavi rengini logosunda bulundurmaktadır.

Logo tasarımı aşamalarının en önemlilerinden birisi olan renkler işte bu kadar önemlidir. Sektörünüze uygun renkleri araştırıp, logolarınızda bu renkleri kullanabilirsiniz.

3- Hayal Gücü

Logo tasarımının son aşaması ise hayal gücüdür. En son ve önemli bir nokta olan hayal gücü ile logonuzun benzersiz olması gerekir. Logonuz bir başka firmayı anımsatmamalı. Sizin logonuzu görenler, o logonun size ait olduğunu bilmelidir. Bunu yapmak için de hayal gücünü kullanmalısınız. Karmaşık olmayan sade tasarımlar düşünmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here