Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
80

Maddi tazminat davası temel anlamda hukuka aykırı bir eylem ya da işlem nedeniyle malvarlığında meydana gelen eksilmenin giderilmesi amacıyla açılır. Manevi tazminat davası ise aynı işlem veya eylemler nedeniyle bireyin yaşamış olduğu üzüntü ve yıpranmanın yol açtığı zararı ortadan kaldırmaya yönelik açılan bir dava türüdür.

Genel olarak maddi ve manevi tazminat davalarını birlikte açmak mümkündür. Bunun yanı sıra ayrı davalar şeklinde de açabilirsiniz. Maddi ve manevi nedenlerden ötürü tazminat davası açmak isteyen herkesin aklında benzer sorular yer alır. Bunların başında davanın nerede açılabileceği sorusu gelir. Ticari nitelikte olmayan tüm tazminat davaları için talep asliye hukuk mahkemelerine gitmeniz gerekir.

Maddi ve Manevi Tazminat Davası Hangi Nedenlerle Açılabilir?

Maddi ve manevi tazminat davası kişinin maddi ya da manevi zararını ortadan kaldırmak için yapılan hukuksal bir adımdır. Tazminat davaları genel olarak haksız fiil veya sözleşmeye aykırılık nedeniyle açılır. Bunun yanı sıra birbirinden farklı birçok hukuki gerekçeye bağlı olarak da maddi ya da manevi tazminat davaları açılabilir. Genel anlamda tazminat davalarının en çok açıldığı alanlar şöyle sıralanabilir.

  • İş kazası nedeniyle oluşan maddi ve manevi tazminat davaları,
  • Trafik kazası nedeniyle yapılan maddi ve manevi tazminat davaları,
  • Sözleşme ihlaline bağlı olarak yapılan maddi ve manevi tazminat davaları,
  • Suç işlenmesi nedeniyle açılan maddi ve manevi tazminat davaları,
  • Hatalı doktor uygulamalarından kaynaklanan tazminat davaları,
  • Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat davası açılımı,
  • Telif haklarının ihlalinden doğan maddi ve manevi tazminat davaları,
  • Yazılı veya görsel basın üzerinden kişilik haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle açılan manevi tazminat davaları.

Maddi ve Manevi Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

Tazminat davaları söz konusu olduğunda sebep teşkil eden konu ne olursa olsun, fiil veya işleme muhatap olan kişinin maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır.  Maddi ve manevi birçok nedenden dolayı muhatap olan kişi tazminat davası açma talebinde bulunabilir.

Bazı durumlarda tazminat davasında kişinin yakın akrabaları devreye girebilir. Buna göre tazminat nedeni hukuka aykırı işlenen bir fiil nedeniyle bir kişinin ölümü ise, ölenin destekte bulunduğu yakınları maddi tazminat davası açma talebinde bulunabilir. Ölüm nedeniyle açılan maddi tazminat davaları “destekten yoksun kalma tazminatı” şeklinde adlandırılır. Buna göre ölen kişinin eşi, çocukları, anne-babası ya da ölenin kendisine destekte bulunduğunu ispat edebilen birçok kişi maddi veya manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Tazminat davaları ile ilgili merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtına avukata sor bölümünden ulaşabilir ve https://acasoy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here