Malatya Belediyesi’nden 60 Dönümlük GES Yatırımı

0
1233
Malatya Belediyesi'nden 60 Dönümlük GES

Malatya Büyükşehir Belediyesi 60 dönüm arazi üzerine kurduğu güneş enerji santrali ile güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı. Güneş enerji santrali Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinin Çarmuzu mahallesine kuruldu.

Toplam 60 dönüm yani 60.000 metrekare alana kurulan güneş santralinden yıllık 5.25 milyon kwh elektrik enerjisi elde edilmesi bekleniyor. Malatya belediyesi’ne ait olan güneş santrali son 2 ay içerisinde 560.000 kwh enerji üretirken, ürettiği enerjiden kazancı ise 325.000 TL olmuş.

Çarmuzu mahallesinde ki güneş tarlası ile elde edilen enerji miktarı, 15.000 konutun yıllık enerji tüketimini karşılayabilecek. Bu güneş santralinin Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti ise 14.000.000 TL’yi bulmuş. Yapılan bu büyük yatırıma göre, amortisman süresi ise 5 yıl olarak öngörülüyor.

Bu büyük güneş santrali yatırımının amacının ise belediyenin gelirlerini arttırmak ve ülke ekonomisinde dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu başkan Ahmet Çakır ifade etti.

Malatya belediyesi olarak, enerji alanında yapacakları yatırımların planlarının tamamlanma aşamasında olduğunu söyleyen başkan Ahmet Çakır; bu dev güneş santralini de yatırım planları kapsamında yaptıklarını söyledi.

60 dönüm araziye toplam 13.000 adet güneş paneli ve 5 adet trafo yerleştirerek santrali tamamlamışlar.

Yıllık 5.250.000 kWh Enerji Üretilecek

Malatya Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Çakır, kurdukları güneş santralinden yıllık 5.250.000 kWh enerji üretileceğini söyledi. Ayrıca yıllık ürettikleri enerjinin gelirinin ise yaklaşık 3.000.000 TL olacağını ekleyen başkan;

Bu gelir ile Malatya Belediyesi’ne ait olan başka bir araziye, 1 MW kurulu gücünde yeni bir güneş santrali daha yapacaklarmış.

Ayrıca, belediye geçtiğimiz aylarda katı atık bertaraf tesisi ile çöpten enerji üretimi tesislerini de faaliyete geçirmişler. Kurdukları bu tesis ile toplanan çöpler 3 farklı teknoloji ile çöpten elektrik üretimi için kullanılıyor.

Aynı zamanda Malatya Belediyesi, elektrikli trambüsler ile 35.000 yolcuya günlük hizmet veriyorlar. Türkiye’nin en çevreci belediyeleri arasında üst sıralara her geçen gün çıkmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here