Matematik Dersi Tarihçesi !

0
699
Matematik Dersi

Matematiğin pek çok tanımı yapılmıştır. Matematik kısaca; sayı ve uzay bilimiyle ilgilenen yeni bilgilerin elde edilmesi için çalışan ve bu bilgilerin ayrıntılı açıklanması için uğraş vererek geleceğe aktaran ve cebir, geometri gibi alanlara ayrılan bir bilim dalıdır.

Okullarda verilen matematik dersinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Matematik elde edilen bilgilerin aktarılması üzerinde de durduğu için matematik eğitimi her daim önemsenen bir konu olmuştur. Eski uygarlıklardan beri gelişerek günümüze gelen matematik eğitimi de çeşitli aşamalardan geçmiştir. İhtiyaçların değişmesiyle matematik eğitiminin şekillendiği bilinmektedir.

Matematik Dersi Neden Öğretilmeli

Hayatın hemen hemen her alanında karşımıza çıkan matematik, insana sağladığı avantajlardan ötürü büyük önem arz etmektedir. Pek çok alanda kullanılan matematik en başta analitik düşünmeyi, problemleri tek başına akılcı yöntemlerle çözmeyi sağladığından gereklidir. Bunun yanında matematik bilen kimse, olaylara başka açılardan bakmayı öğrenecektir. İç disiplini sağlamakta da matematiğin etkisi yadsınamaz.

Pek çok alanın temelinin matematik olduğu düşünülürse, günümüze geldiği haline kadar medeniyetler içinde nasıl bir yol seyrettiği hakkında bir merak oluşmasını sağlar. Günlük hayattaki en basit durumlar için bile matematik ihtiyacı hasıl olur. Bu nedenle alanınız matematik ile alakası olmasa bile, asgari düzeyde matematik bilmek gerekir. Matematik dersi okullarda bu amaçla öğretilmektedir.

Matematiği Daha Kolay Öğrenmek İçin İzlenecek Yollar

Matematiği kolayca öğrenebilmek için yapılacak ilk şey, kalıplaşmış, başarısızlığa dair ön yargıları kırmaktır. Buradan sonra matematiğe bir oyun, bulmaca gibi yaklaşmak da yardımcı olacaktır. Matematikle olan ilişkiyi önce zihinde olumlu bir hale sokmak önemlidir. Matematikte yamuğun alanı konusunu çok önemlidir mesela. Karmaşık gibi gelir ama formülleri bildikten sonra çok kolaydır ve hesaplaması keyif verir.

Küçük yaştan itibaren çocuklara matematiği sevdirerek öğretmeye başlamak da önemlidir. Aileler bu hususta çocuklarına yardımcı olmalı ve desteklerini esirgememelidir. En önemlisi de mümkün olduğunca matematiği gerçek hayatla ilişkilendirerek anlatmaktır. Böylece öğrenci soyut bir kavramdansa bir gerçeklikle karşı karşıya olduğunun ayrıdına varacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here