Mersin’de çöpten enerji üretilecek

0
1369

Mersin’de çöpten enerji üretilecek Mersin’de çöplerin geri elde edilen gazlar ile enerji üretmek için yapılan  Çöp Atık Değerlendirme ve Geri Dönüşüm Tesisi kurulacak ve Mersin ilinde toplanan çöp atıklarının geri dönüştürülmesi ile enerji üretmek için yapılan Çöp Atık Değerlendirme ve Geri Dönüşüm Tesisi ile , toplam Mersin’deki beş ilçenin toplam nüfusuna denk gelen elektrik  enerjisinin karşılanabileceği hedefleniyor.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Eman Enerji Limited Şirketi işbirliğince Mersin 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan geri dönüşüm sisteminin 1. etabının açılış törenindeki konuşmasında, tesisin, devamlı kalkınma ve devamlı çevre bağlamında önemli olduğunu söyledi.

Böyle bir tesisin faaliyete geçirilmesinden dolayı mutlu olduklarını belirten Mersin Valisi, “Böyle bir tesisin tüm türkiye’ye örnek olması ve çoğalması için gerekli tüm çabayı birlikte göstermek zorundayız. Öyleki yaşadığımız çevre hepimizin çevresi, bu çevrede birlikte yaşıyoruz, gelecek kuşaklara da yaşanabilir bir çevre bırakmayı kendimize bir görev olarak görmeliyiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz kuruluan sistem içinde toplam olarak 24 tesis ve bölümlerin yapılacağını dile getirerek, bunların içerinde oksijensiz çürütme tesisinden, ambalaj atığı ayrıştırma tesisine kadar çok önemli tesislerin olacağını söyledi.

Tesislerin, çöplerin depolandığı alanda kendi kendine çürüme sonucu açığa çıkan biyogazı elektrik enerjisine dönüştürdüğünü dile getiren Mersin Belediye Başkanı,  kurulması planlanan bütün tesislerin devreye alındıktan sonra tahmini saatte 10 MW elektrik üretebileceği kanaatindeyiz.Üretilen 10 MW ‘lık elektrik enerjisi tahminen 43 bin adet evin ; Anamur, Aydıncık, Mut, Gülnar ve Çamlıyayla gibi ilçelerinin bütün nüfusu kadar elektrik enerjisini tek başına üretebilecek kapasiteye erişebilecek anlamına gelmektedir dedi.

“Biyogaz ile Üretilen elektrik enerjisi satışı ile ,Mersin belediyesinin yıllık tahmini 15.000.000  lira gelir elde edeceği öngörülmektedir. Önümüzdeki dönemde Tarsus ve Silifke ilçelerinde de burada yapılan tesisler yapılacak. Bizler artık eskiden kalma belediye anlayışından çok uzaklaşarak, sadece çöp toplamak değil , toplanan  çöplere değer katan bir belediye yolunda ilerleyeceğiz. Bu tesis ile Mersinliler artık katı atıklara bir çöp gözüyle bakılmayacak,bu çöplerden enerji üreten bir enerji kaynağı olarak görülecek. Eğer bir kent çöpünden bile değer üretiyorsa ‘o şehir teknolojiyi çok iyi kullanabilir anlamına ve şehre en verimli yönde faydalıdır’ denilmektedir.”

Eman Enerji Ltd. Şti. Genel Müdürü Cihan Yürekli Türkiye’de evsel atıklardan elektrik üretim işinin 2005 yılından günümüze kadar yapıldığını belirterek, teşvikler verilmeye devam ettiği sürece benzer faydalı yatırımların çoğalabileceğine işaret ediyor.

Söyleşinin akabinde,Mersin Valisi Çakacak,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, Eski Ulaştırma Bakanı ve AK Parti Mersin vekil adayı Lütfi Elvan, Milliyetçi hareket partisi Mersin vekilleri Ali Öz ve Baki Şimşek, Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli,Mersin İli Müftüsü Ali Melek ve Mersin ilçeleri belediye başkanları tesisin açılışını gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here