A+ Mini Buzdolapları ve Büyük Yalan!

1
2445
mini buzdolapları
mini buzdolapları, A+ mini buzdolabı, A sınıfı buzdolabı

Offgrid güneş enerjisi kullanımı genelde şebeke elektriğinin olmadığı yerlerde tercih edilir. Bu yerlerde ise mini buzdolapları ,televizyon ve aydınlatma ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

Bu yerlerde güneş enerjisi tercih edilir ama offgrid güneş enerjisinden tam verim alabilmek ve uzun vadede kullanabilmek için tüketim cihazlarının A+ sınıfı olması şarttır.

Eğer mini buzdolapları , televizyon ve aydınlatma ürünleri A+ sınıfı seçilirse kurulacak olan güneş enerjisi sisteminin hem maliyeti düşer hem verimi yüksek olur hem de daha uzun ömürlü kullanılabilir.

Vatandaşlarımız A+ mini buzdolabı,tv ve aydınlatma olan standart bir sistem için 3 ila 6 bin TL gibi bir para harcamaktadır.

Yukarıdaki tüketim ürünleri için kurulacak offgrid sistemin fiyatı normaldir. Ama eski tip ürünler kullanılırsa, maliyet çok artar ve solar sistem sürekli arıza yapar.

Bu yüzden vatandaşlarımız genelde solar sistem için özellikle A+ ürünler alır, AMA!

Ama diyoruz , çünkü burada büyük bir yalan ile karşılaşıyoruz.

Türkiye’nin büyük beyaz eşya üretici firmaları vatandaşa güzel bir oyun oynuyor.

Oynadıkları oyun, sattıkları ürünün içinde gizli.

A+ sınıfı diye sattıkları mini buzdolaplarının gerçekte A+ sınıfı olmadığını tespit ettik.

Peki bu yalanı nasıl yakaladık?

Aslında basit. Çünkü offgrid güneş enerjisi sistemleri yapan firma ve şahıslar, bizim yakaladığımız yalanı iyi kötü bilirler.

Yukarıda saymış olduğum tüketim ürünlerini 1.000 watt modifiye sinüs inverter ile çok rahat çalıştırabilirsiniz. Tabi mini buzdolabı A+ sınıfı ise.

Ancak, A+ sınıfı olmayan bir mini buzdolabı varsa 1000 watt’lık inverter’i yakabilirsiniz.

Çünkü çok fazla enerji tüketimleri vardır, tabi güneş enerjisi sistemleri için.

Yoksa şebeke elektriğinde bunu tespit etmeniz çok zor. İşte büyük beyaz eşya firmaları da bunun şebeke de tespitinin çok zor olduğunu bildiği için, ellerinde kalan eski tip motorları, A+ sınıfı diye sattıkları buzdolaplarının içine katıştırıyorlar.

Taki , türkiye’de güneş enerjisi yaygınlaşmaya başlayana kadar!

İnsanlar güneş enerjisi işlerinde tek tek enerji hesabı yapıyor artık. Önceden kimse bilmezdi, “şu tv kaç watt , keetle ne kadar enerji tüketiyor, v.b..”.

Ama atık insanlar bilinçlenmeye başladı ve tek tek hesap yapıyorlar.

Bizler de bu konuyu dile getirerek , insanların konuyla ilgili bilinçlenmesini istedik.

Güneş enerji sistemi kuracak arkadaşlara da şu uyarıyı vermek istiyorum. Eğer yazımızda saydığımız cihazları kullanmak için 1000 watt’lık bir inverter kullanacaksanız ve o inverter bilinmeyen bir sebepten dolayı yandı/bozuldu ise, bilin ki o buzdolabı A+ sınıfı değildir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here