Muğla Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjili Otogarı Tamamlamak Üzere!

0
743
Muğla Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjili Otogar

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin muğla genelinde yaptığı yatırımlar olanca hızıyla devam ediyor. İl genelinde belediye tarafından yapılan yatırımlar arasında belki de en anlamlısı ve çevrecisi olan kendi enerjisini üreten otogar projesi ise tamamlanmak üzere. 11 Milyon 186 Bin 400 TL yatırım bedeli ile inşa edilen Menteşe Şehirlerarası Otogarı, yapılan yatırımı ürettiği enerji sayesinde ekonomiye yeniden kazandıracak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, muğla genelindeki trafiği rahatlatmak ve şehir dışına almak adına; Muğla genelindeki otogarları şehir dışına taşıma kararı vermişti. Yeni yapılacak otogarların aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına uyumlu sistemler ile inşa edilmesini ve bu sayede kendi enerjilerini kendilerinin üretmesini amaçlayan Muğla Belediyesi yetkilileri, amaçlarına ulaşmak üzereler.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; Muğla Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali inşaatını ziyaret ederek bu konuda açıklamalarda bulundu. Muğla genelindeki projelerin tamamında Muğlalıların hayat kalitesini yükseltecek adımlar atmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Gürün; yeni yapılan otogarın da nüfus artışı ve vatandaşların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak inşa edildiğine dikkat çekti. Bunun yanında otogarın çatısına yerleştirilen güneş enerjisi panelleri ile otogarın kendi harcayacağı enerjinin yüzde 80’ini bu paneller vasıtasıyla üreteceğine vurgu yapan Başkan Gürün; yenilikçi ve çevreci projelerin Muğla’ya çok yakıştığının altını çizdi.

Güneş Enerjisi Panelleri Yerli Üretim!

Muğla Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali çatısına yerleştirilen güneş enerjisi panellerinin de yerli üretim olduğunu söyleyen Başkan Gürün, tasarruf içinde tasarruf gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. 96 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki 3840 metrekare otogar çatısının tamamının güneş enerjisi panelleri ile kaplandığını söyleyen Başkan Gürün; otogar çatısına 1760 adet güneş enerjisi paneli yerleştirildiğini ve her bir panelin 160W gücünde olduğunu belirtti.

Kamusal alanda ilk kez böyle bir projenin gerçekleştirildiğini ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; yapı malzemesi olarak da kullanılan güneş enerjisi panelleri sayesinde binanın yapımı esnasında ekstra yapı malzemesi kullanımından da tasarruf edildiğine dikkat çekti. Başkan Gürün; otogar çatısındaki güneş enerjisi panellerinin ürettiği enerjinin takribi 320 evin yıllık tükettiği enerjiye denk geldiğini vurgulayarak, Muğla genelinde yapılmaya devam edilecek diğer otogarlarda da aynı sistemin devreye sokulacağı müjdesini vererek sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here