Nazar Tekstilden 2 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Yatırımı

0
1341
nazar güneş enerjisi
nazar-tekstil, güneş-enerjisi-yatırımı, nazar-güneş-enerjisi, nazar-tekstil-güneş-enerjisi

Ülkemizin tekstil merkezlerinden olan Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Nazar Tekstil fabrikası çatısına dev bir güneş enerji santrali kuruluyor. Santral bugüne kadar Türkiye’de çatıya kurulmuş olan en büyük güneş enerji santrallerinden bir tanesi olacak. Nazar tekstil günes enerjisi yatırımı ile adından söz ettirmeyi başardı.

Fabrikanın çatısına kurulacak olan güneş enerji santrali 2,2 megavat gücünde olacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Nazar Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Balduk ” Yönetim kurulu olarak yenilenebilir enerji alanında yatırım yapılması kararlaştırıldı. Bu konuda Yönetim Kurulu başkanımız Mehmet Balduk bizlere, güneş enerjisi santrali üzerinde yoğunlaşmamızı tavsiye etti, bizde tavsiyesine uyduk ” açıklamasında bulundu.

Santralin kurulum bedeli 2 milyon 500 bin dolar olarak açıklandı. Tamamlandığında ise 2,2 MW gücüne sahip olacak ve yılda 3 milyon kwh elektrik enerjisi üretecek. Üretilen elektrik yaklaşık olarak 1000 evin elektrik ihtiyacını 1 yıl süre ile karşılayabilecek kapasiteye denk geliyor.

Türkiye’de büyük güneş enerji santralleri genellikle geniş arazilere kuruluyor. Çatı üzerine kurulan santrallerin maliyetleri biraz daha düşük oluyor. Sebebi ise arazi maliyetinin olmaması. Nazar Tekstil fabrikasının çatı alanı 69 bin metrekare ve bu alanın 42 bin 400 metrekarelik bölümü kapalı alan olarak kullanılıyor. Güneş panelleri için ayrılan alan ise 15 bin metrekare.

Nazar Tekstil yeni yapacakları projeleri için devletten teşvik almış ve ürettikleri elektrik enerjisinin fazlasını, devlete satacaklar.

Firmanın Gelecekteki Yatırımı Doğalgaz ile Elektrik Üretimi

Firmanın daha öncesinde geçici kabulü yapılan ve çalışmaya başlayan doğalgaz enerjisi ile çalışan tesisleri bulunuyor. Doğalgaz santralinin kurulu gücü 4,5 MW ve doğalgaz fiyatlarının uygun olması halinde tesis tam kapasite ile çalışabilecek.

nazar-tekstil-kahramanmaraş
nazar-tekstil-kahramanmaraş

Doğalgaz santrali tam kapasite ile çalıştığında fabrikanın elektrik ihtiyacının %72,5 kadarını karşılayabilecek. Şu anda fabrika 6,2 MW enerjiye ihtiyaç duyuyor. Eğer tesis tam kapasite çalışırsa fabrikanın dışarıdan elektrik enerjisi satın almasına gerek kalmayacak ve rekabet gücü artacak.

Doğalgaz tesisinin çalışması sırasında oluşan buharda, fabrika civarında kurulacak olan iplik boyama tesislerinde kullanılabilecek.

Doğalgaz santrali 1,7 milyon Euro gibi bir paraya mal olmuş ve bu rakam kendisini 3,5 senede amorti edebilecek.

Fabrikanın enerji giderleri tamamen düşürüldüğünde ihracata yönelik çalışmalar artacak. Bu konuda açıklama yapan Mehmet Balduk ” Türkiye’de bulunan fabrikaların giderlerinin birçoğunu enerji ihtiyacı oluşturuyor. Enerji ihtiyacı büyük oranda karşılanırsa, diğer alanlarda yapılacak olan yatırımlar ve çalışmalar hızlanacaktır ” açıklamalarında bulundu.

İlerleyen zamanlarda Nazar Tekstil’in kurmuş olduğu sistem Türkiye genelinde faaliyet gösteren fabrikalarda da uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here