Nikola Tesla Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

32
186616
nikola-tesla, nikola-tesla-kimdir, nikola-tesla-hayati, nikola-tesla-sozleri, nikola-tesla-icatlari, nikola-tesla-deprem-makinesi, nikola-tesla-haarp, nikola-tesla-biyografi, nikola-teslanin-bilinmeyen-icatlari
nikola-tesla, nikola-tesla-kimdir, nikola-tesla-hayati, nikola-tesla-sozleri, nikola-tesla-icatlari, nikola-tesla-deprem-makinesi, nikola-tesla-haarp, nikola-tesla-biyografi, nikola-teslanin-bilinmeyen-icatlari

Nikola Tesla Kimdir?

Sırp kökenli olan Amerikalı mucit Nikola Tesla kimdir? Döneminin çok ilerisinde olan mucit dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza attı. Günümüzde Nikola Tesla’nın hala bilinmeyen ya da kullanılmayan birçok icadı bulunur. En büyük buluşları Tesla bobini ve kablosuz elektrik iletimidir. Mucit, fizikçi ve aynı zamanda elektro fizik uzmanı olan nikola tesla kablosuz elektrik iletimini ilk olarak Chicago‘da düzenlenen Columbia fuarında dener ve başarılı olur. 1943 yılına kadar, yirmi altı ülkede kendi patenti olan üç yüze yakın icadı bulunan Nikola Tesla’nın icatlarından birçoğu anlaşılamamıştır.

Nikola Tesla Hayatı

Dünyanın en büyük dahilerinden bir tanesi, 10 Temmuz 1856 tarihinde, Sırbistan’ın Smiljan kasabasında dünyaya geldi. Babası inançlarına bağlı sade bir yaşam süren bir papazdı. Annesinin ise okuma yazması yoktu, ancak etrafında küçük ev aletleri tasarlayan mucit olarak tanınıyordu. Babası Tesla’nın iyi bir papaz olmasını istiyordu. Ancak annesi buna şiddetle karşı çıkıyordu. Nikola Tesla annesinin gözünde bir dahiydi ve yeteneklerini ilk fark eden de annesi olmuştu.

Ancak genç Tesla çoktan kararını vermişti. Mühendislik okuyacaktı. Babasını her ne kadar ikna edemese de, yakalandığı ölümcül hastalığı sırasında isteğini bir kez daha babasına tekrar etmişti. Babası oğlunun içinde bulunduğu duruma dayanamadı ve isteğini kabul etti.

Zaten annesinin desteğine de sahip olan mucit, fizik ve matematik alanlarında bilgisini kısa sürede artırdı. İlk eğitimini Graz’daki Politeknik okulunda alacaktı. Çok heyecanlıydı, belki de Nikola Tesla kimdir? Sorusunun cevabı eğitim hayatında gizliydi.

Nikola Tesla’nın ailesinde kendisinden başka beş kardeşi daha vardı. Bunlardan Dane genç mucidin ağabeyi idi, ancak o beş yaşında iken öldü. Güneşli bir günde ailesinin bile öngöremeyeceği bir kazada kaybetmişti abisini. Dane, ata bindiği sırada düştü ve çok fazla yaşamadı. 12 yaşında abisini kaybeden Nicola Tesla, psikolojik olarak yıpranır ve kendisine kısa süreli şizofreniye yakın belirtiler gösterdiğine dair tanı konur. Kısa sürede bu bunalımı atlatmayı başarır.

Graz‘daki eğitiminde nikola tesla elektrik üzerine bilgisini artırır, ancak kişisel özelliklerinden dolayı üçüncü sınıfta okulu bırakmak zorunda kalır. Tesla geçirdiği bunalımların etkisi ile ailesini terk eder ve oto mühendislik firmasında çalışmaya başlar. Bunalımlı dönemlerini atlattıktan sonra babasının isteği üzerine Prag şehrinde bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde eğitime başlar.

Üniversite eğitimi babasının ölümü üzerine yarım kalacaktır. Bir yaz dönemi burada eğitim gördükten sonra ayrılır ve 1882 yılında Paris‘e yerleşmeye karar verir. burada Continental Edison firmasında işe başlar. Bu firma Thomas Edison‘un fikirlerini avrupa çapında yaymak için kurulmuş bir firmadır. Nikola Tesla hayatı ciddiye alan diğer mucitler gibi burada da kendisini geliştirmeye başlar. Akım motorları ve dinamolar ile ilgili tecrübelerini burada geliştirir. Edindiği tecrübeler sayesinde ilk icadını burada yapar ve ilk icadı, regüle edici kontrol cihazlarıdır. Nikola Tesla icatları bununla sınırlı kalmayacak ve hız kazanarak devam edecekti. Pariste Tesla, indiksüyon motorları üzerinde de çalışmaya başlar ve dönen manyetik alanlar ilgisini çeker.

Genç ve yetenekli mucit Paris’te bulunduğu sıralarda dünyaya açılmak ister. Bu yüzden anadili olan Sırpça ve Almancanın yanında; ingilizce, fransızca ve italyancayı da öğrenir.

Nikola Tesla İcatları

Tesla ilk olarak icatlarına Paris’te çalıştığı dönemlerde başlar. Edison’un avrupa’daki firması olan Continental Edison firmasında çalıştığı dönemlerde regülatörü icat eder. 1884 yılında eski patronu Charles Batchelor‘un tavsiyesi ve referans mektubu ile Amerika’ya gider. Edison Tesla karşılaşması ilk olarak burada olacaktır.

Newyork’a gelen Tesla Edison makine işleri adlı şirkette referans mektubu sayesinde çalışmaya başlar. Referans mektubunda “iki büyük adam tanıyorum; biri sensin, diğeri de bu genç adam” yazıyordu.

Thomas Edison’un firması, Pearl Caddesi‘nin aydınlatma görevini üstleniyordu ancak 110 volt doğru akım ile çalışan aydınlatma sistemi, uzak mesafeler için yetersiz kalıyordu. Nikola tesla burada bir süre basit elektrik işlerini yaparak çalıştı. Görevinin dışında şirketin cihazlarını inceliyor ve cihazların tasarım değişiklikleri ile ilgili önerilerde bulunuyordu.

Doğru akımla çalışan jeneratörDoğru akımla çalışan jeneratörlerin verimsiz olduğunu görmüştü ve bu konuda Thomas Edison ile görüşmüştü. Kafasındaki icatlardan bir tanesi olan alternatif akım ile ilgili düşüncelerini nikola tesla edison ile yaptığı bir konuşmasında açıklamaya çalışır ancak, gereksiz teoriler ile vakit kaybetmemesi yönünde öğütler alır.

Bu konuşma sonrasında Nıkola Tesla aynı zamanda akımlar savaşını başlatmıştır.

İlk Hidroelektrik Santrali Denemeleri

nikola-tesla-niagara-selalesiNicole Tesla “Güç elde etmek için Niagara Şelalesini kullanacağım” dedi heyecanla. Bunun gibi birçok nikola tesla sözleri daha sonrasında mucit tarafından söylenecekti. Aslında şelalenin gücünü kullanmak ve muazzam oranda enerji elde etmek mucidin çocukluk hayaliydi. Westinghouse firmasının da yardımı ile niagara şelalesinde hidroelektrik santrali yapımına başladı. Her ne kadar da bazıları ona inanmasa da, Nicola Tesa yaptığı çalışmaya tam olarak güveniyordu. Çok az da olsa ona inananlarda vardı.

Nikolo Tesla hayaline çalışmaya başlamasından beş yıl sonra kavuşacaktı. 1896 yılında Niagara şelalesinde üretilen elektrik, 40 kilometre ilerde bulunan Buffalo şehrini aydınlatmayı başarmıştı.

Nikola Teska buradaki başarısının ardından şehirdeki jeneratör sayısını artırdı ve birkaç yıl sonrasında New York şehrini de aydınlatmaya başladı. Tesla’nın hayatı bu başarısından sonra değişecekti ve Edison’a karşı kazandığı ilk zaferi de bu başarısı olacaktı. Bu başarıdan sonra Edison çaresizce bütün sistemini alternatif akıma göre yeninden düzenlemek zorunda kaldı.

Sınırsız Enerjiyi Arayış

Kablosuz elektrik iletimiNikola Tela ilhamlarının birçoğunu doğadan ve eski felsefelerden alıyordu. Hayalleri arasında yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması ve verimli kullanılması yatıyordu. Ancak bunun için kusursuz bir mekanizma yaratmak gerekiyordu.

Nicol Tesla hayalini kurduğu yenilenebilir enerjinin kullanılması ile fosil yakıtlara olan ihtiyacın biteceğini, o zamanlar görmüştü. Fosil yakıtların gezegene geri dönüşü olmayan zararlar verdiğinin farkına varmıştı.

Kablosuz elektrik iletimi ( witricity ), mucidin hayali aynı zamanda en büyük buluşlarından bir tanesi olacaktı. 1890 yılında Nikola Tesle, elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başardı ve ilk deneyini, 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü kablo kullanmadan başarı ile tamamladı.

Günümüzde hala mucidin bunun nasıl başardığı bilinmiyor. Çünkü Nikola Tasla icatlarının çoğunu kağıda dökmez, bir kısmını zihninde taşırdı.

Kablosuz ampul yakma deneyi ilk olarak mucidin Colorado Springs bölgesine yerleşmesi ile başladı. Burada çok kötü hava şartları hüküm sürüyordu. Sürekli ortaya çıkan yıldırımları mucit uzun bir zaman boyunca izledi. Aslında mucidin daha önceden farkına vardığı şey, iyonosfer tabakasında enerjinin iletildiğiydi. Bu tabakada hava yoğunluğu az olduğu için iyonosfer tabakası daha iletken bir yapıya sahipti. Mucit aynı şeyin bu atmosfer tabakasına gerek kalmadan yapılabileceğini görmüştü. Bu süreci taklit etmek için, tesla jeneratörü adı verilen ve kendi icadı olan bir makine yaptı. Gerçekten de bu jeneratör sayesinde büyük bir yıldırım üretmeyi başardı.

Nikola Tesla kablosuz elektrik üretimi konusunda büyük bir adım atmıştı. Mucidin deneyi sırasında büyük bir gürültü ile yakınlardaki kasaba aydınlanmıştı. Ayrıca aşırı yüklenmeden dolayı kasabadaki elektrik sistemi kullanılamaz hale geldi. Elektriğin kablosuz taşınabilmesi bu deney sayesinde başarılmıştı.

Tesla türbini nedir? Sorusunun cevabı en yakın meslektaşları da merak ediyordu. Türbin mucidin wireless elektrik ya da kablosuz elektrik iletimi için icat ettiği makinelerden bir tanesiydi. Çalışma prensibi ise oldukça basitti. Türbinde birbirine yakın olan ve üst üste dizilmiş diskler bulunuyordu. Hava akımı bu diskler arasından geçiyor ve disk bloğunun dönmesi sağlanıyordu. Elektriğin babası bu buluşu ile elektriğe bir kez daha hükmedebildiğini gösteriyordu.

Robotun İcadı Tesla ile Başlıyor

nikola tesla radyo kontrollü tekneNicola Tesla projeleri arasında o dönemin gazetecilerinin yakından şahit olduğu ve şaşkınlıklarını gizleyemedikleri radyo kontrollü tekne deneyidir. Mucit deneyini onlarca gazetecilerin gözü önünde oyuncak bir tekneye yerleştirdiği verici ile gerçekleştirdi ve tekneyi uzaktan kontrol etmeyi başardı.

Nicola Tesla icatları arasında patent alan icatlardan bir tanesiydi. Mucit bu icadı ile günümüzde geliştirilen ve insana benzeyen robot çalışmalarının da ilk adımını atmış oluyordu.

Nicola Tesla Uzaydan Sinyaller Alır

nikola tesla ufoRadyoastronominin de temellerini atan mucit, kimselere detayından bahsetmediği deneyler yapıyordu. Deneylerinden bir tanesi de radyo dalgalarını atmosferden aşırarak ileriye götürmesi ve uzaya göndermesi idi. Daha sonrasında yakın arkadaşlarına, Mars ve Venüs‘ten radyo sinyallerini almayı başardığını ve bu gezegenlerden yanıt geldiğini anlatıyordu. Gelen yanıtları da mucit çözdüğünü söylüyordu.

Günümüzde bu çalışmalar, nicola tesla ve uzaylılar arasında geçen mesajlaşma olarak anılır.

Nicola Tesla Radyoyu Bulan İlk Mucit Oluyor

nikola tesla marconiNicola Tesla kimdir neler yapmıştır? Sorusun cevaplarından bir tanesi de mucidin radyoyu icat etmesidir. Tarihte radyoyu bulan kişi Marconi olarak geçer. Aslında italyan mucit radyo içerisinde yer alan tüm bileşenleri nikola tesla’dan almıştır.

Ancak Tesla birçok çalışmasının patentini almadı. Yani Tesla buluşları aslında bizim bildiğimizin de ötesindedir. Radyoyu kim icat etti diye birçok kişiye sorsanız, herkes size Marconi cevabını verir.

Aslında radyonun icadı Tesla’nın patentini almadığı 17 adet icadı ile başlıyordu. Tesla Marconi’nin icatlarını kullandığını biliyordu ama izin veriyordu.

1895 yılında nikola tesla 80 kilometrekarelik bir alana radyo yayını yapmaya hazırlanıyordu, fakat laboratuarında çıkan bir yangında tüm çalışmalarını kaybetti. Radyoyu kim buldu sorusu o zaman verilebilecekken, talihsiz kaza sonucunda ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalındı.

Marconi ise radyoyu icat ederek, Nobel ödülüne layık görüldü. Ayrıca icadı sayesinde büyük bir servet sahibi oldu. Aslında Marconi Tesla‘ya radyo vericisi geliştirirken yalnızca asistanlık yapıyordu. Tesla öldükten kısa bir süre sonra patentlerin gerçek sahibi anlaşıldı ve Nobel ödülü Marconi’nin elinden alınarak, gerçek sahibine teslim edildi.

Tesla Haarp Teknolojisinin Temellerini Atıyor

Nikola tesla New York şehrinde J.P.Morgan finansal desteği ile çalışmalarına devam ediyordu. Çalışmaları sırasında, sıra dışı bir şey fark etti. Dünyanın titreşim rezonansı. Çalışmalarını ilerleten nikola tesla dünya ile aynı frekansta titreşim yapabilen osilatör makinesi yaptı. Bu makine daha sonraları Nikola Tesla deprem makinesi olarak anılacaktı.

Tesla deprem makinesi, mucidin dünyanın titreşim rezonansını bulması ile hayat geçmişti. Osilatör öyle güçlü gerilimler meydana getiriyordu ki, nikola tesla’nın deneyleri sırasında deneyin yapıldığı mahallede güçlü sarsıntılar meydana gelmişti. Bazı eşyaların birden bire havalanması da yaşayanlar tarafından şahit olunan olaylar arasındaydı. Nicola Tesla haarp teknolojisinin başlangıcını böylelikle yapmış oldu. Ölümünden sonra FBI tarafından el konulan çalışmalarından bir tanesi de buydu.

Nikola Tesla Haarp projesi ancak günümüzde ortaya çıkmıştır ve hakkında hala spekülasyondan başka bir şey bulunmamıştır. Günümüzde bilinmeyen nikola teslanın icatları arasında en merak edilenler arasındadır.

Tesla’nın İnanılmaz Zekası ve Philadelphia Deneyi

nikola tesla philadelphia deneyiNikola tesla’nın son yaptığı deprem deneyinden sonra Amerikan hükümeti mucit ile ilgilenmeye başladı. Her ne kadar nikola tesla’nın kitle imha silahları yapma gibi bir düşüncesi olmasa da, Amerikan Hükümeti onun dehasını bu yönde kullanmak istiyordu.

Tesla projeleri dünyadaki insanlara verilmiş bir hediyeydi. Mucit bu şekilde düşünüyordu. Ancak hükümet onu zorla gizli silah projelerinde çalışması için görevlendirmişti. Nikola tesla ilk olarak Macar asıllı matematikçi John Neumann ile birlikte görünmezlik cihazı üzerinde çalıştı. 1930‘lu yıllarda mucit on yıl boyunca bu makinenin geliştirilmesi için zaman harcadı.

Tesla deneyi son zamanlara kadar başarılı olamamıştı. 1943 yılına gelindiğinde Tesla hükümete ait bir denizaltıyı, optik yanılsama olmadan kaybetmeyi başardı. Radarların bile görüntülemeyi başaramadığı denizaltı Philadelphia açıklarında kayboldu ve Norfolk‘ta ortaya çıktı. Tekrar Philadelphia açıklarına dönen denizaltındaki personellerden bazısı yok olmuştu.

Görgü tanıkları bazı personelin ise tuhaf güçlerle ortadan kaybolduklarını ve yıllar sonra tekrar ortaya çıktıklarını anlatıyorlardı. Nikola tesla nın icatları kimseye zarar vermemiştir. Ancak mucit yaptığı bu icattan korkmuş ve insanlara zarar verebileceğini öngörmüştür. Bu yüzden projeden ayrılmış ancak kısa bir süre sonra otel odasında ölü bulunmuştur.

Zaman Makinesi mi İcat Ediliyor?

Nikola tesla zaman makinesiMucidin en etkili çalışmalarından bir tanesi de internet teknolojisinin başlangıcını o dönemlerde atmasıydı. Nikola tesla, global veri iletimi düşüncesini o yıllarda filizlendirmeye başlamıştı. Mucidin kafasındaki düşünce sadece ses değil görüntünün de çok uzaklara aktarılması idi.

Tesla manyetik kuvvetler ile yakından ilgileniyordu ve yüksek voltajda elektrik kullanarak uzay ve zamanı bükebileceğini fark etmişti. Nikola tesla zaman makinesi fikrini diğer boyutlara kapı açma isteği ile dillendirmiş oluyordu.

Tesla zaman makinesi ile ilgili yaptığı deneylerden bir tanesinde yanlışlıkla 3,5 milyon volt elektrik akımına kapılmış ve uzun bir süre bilincini kaybetmişti. Ancak kendisi durumun böyle olmadığını yüksek miktarda elektrik akımından sonra zamanda yolculuk yaptığını söylüyordu. Yani bir anlamda mucidin zihni zaman çizgisini aşmıştı ve geçmiş ve geleceği aynı anda yaşamıştı. Nikola tesla aynı zamanda insan beyninde bulunan alfa, beta ve teta dalgalarının, insanın etrafından enerji alanları yaratabildiğini keşfetmişti. Bu enerji alanlarının gücünün nasıl artırılabileceğini de çevresindeki insanlara anlatmıştı.

Radar Teknolojisinin Temelleri Atılıyor

nikola tesla radarRadarı kim icat etti sorusunun cevabı olarak da nikola tesla gösterilebilir. Ancak tarihte radarı icat eden kişinin 1935 yılında A.Watson Watt olduğu biliniyor.

Tesla’nın icatları arasında ilginç olan cihazlardan bir tanesi olan radar cihazının çalışma prensibi, nesneler üzerine radyo dalgalarının gönderilmesi ve bu dalgaların nesnelerden dönmesi ile cihazın bu dalgaları yakalaması üzerineydi. Cihaz bir anlamda kozmik ışınları kullanıyordu.

Tesla icadını ilk defa Amerikan hükümetine 1. Dünya savaşı yıllarında gösterdi ve anlattı. Amerikan hükümeti alman U-botlarının yerlerini bu icat ile tespit edebileceğini anladı ve bu konuda heyet oluşturuldu. Heyetin başına da Edison getirildi. Edison burada da Tesla’nın projesini kabul etmedi.

Nicola Tesla Sözleri

Ünlü mucidin sözlerinden tesla hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Yaşadığı dönemlerde söylediği sözleri kayıt altına alınmış ve o öldükten sonra kitap haline getirilmiştir. Yaptığı işi seven ve bilime aşırı düşkün olan mucidin söylemleri hep bilim üzerine oldu. Tesla sözleri onu tanıyan ve sonraki kuşaklar için bulunmaz değere sahiptir.

“bilim insanı hemen sonuç elde etmeyi amaçlamaz. O bu ileri fikirlerin kolayca ele alınacak olmasını beklememelidir. Onun çalışması tohumu eken birisi gibi olmalıdır, gelecek için. Onun görevi sonraki gelenler için zemin hazırlamak ve yol göstermektir. O yaşıyor, uğraşıyor ve umut ediyor olmalı.” Tesla bu sözleri ile gelecek kuşakların kendisini bilime adamasını istemiştir.

Haarp teknolojisinin temellerini attığı deneyi sırasında şu sözleri söylemiştir “Birkaç saniyede binanın titremeye başladığını hissettim. On dakika daha devam etseydim binayı ve sokağı yıkabilirdi. Aynı cihazla Brooklyn Köprüsünü 1 saatten kısa bir süre içinde East Rivera sularına indirebilirdim.” Nikola Tesla’nın icatları arasında en tehlikeli olanı belki de buydu.

“bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok çalıştığım gelecek, benimdir.” Sözleri ile Nikola tesla alternatif akımı kim buldu sorusunun da cevabını vermiş oluyor.

“Önemli bir nokta vardır ki ilk olarak bilmeniz gereken: Dünya’nın kapasitesi nedir? Eğer elektriklenirse hangi yükü içerir?” sözü nikola tesla buluşları arasında en ilginç olanıdır.

“Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor.” Mucit bu sözünü yaşamı boyunca ve ölürken de yerine getirmişti.

Arthur Compton ünlü mucit için; “Tesla insanlığın ebedi olarak minnettarlığını kazanmıştır” sözünü söylemiştir.

FM Radyo dalgalarını keşfeden Edwin Howard Amstrong ise; “Dünya bence Nikola Tesla’nın hayalleri ve başarılarıyla aynı düzeyde olmak için uzun süre bekleyecektir” sözünü söylemişti.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla müzesiMucidin aldığı ve almadığı bütün icatlarının patentlerini, Nikola Tesla müzesi içerisinde görebilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili 20 dakikalık video, müzeyi ziyarete gelenlere izlettiriliyor. Sırbistan’da bulunan müzeyi, 15 kişilik gruplar halinde gezebiliyorsunuz. Müze rehberi ziyarete gelen gruplara, Tesla icatları önünde kısa bilgilendirme konuşmaları yapıyor.

Müzenin tamamını 45 dakikada gezebiliyorsunuz. Müze rehberi ilk önce Nikola Tesla kimdir kısaca anlatıyor. Daha sonra ünlü mucidin icatları kısaca anlatılıyor ve mucidin küllerinin bulunduğu yeri görebiliyorsunuz.

Nikola tesla hayatı kısaca müze içerisinde bulunanlarla görülebiliyor. Ünlü mucit hayatı boyunca hiç evlenmemiş ve hiçbir kadınla ilişki yaşamamış. Ölümünden sonra ailesi (yakın akrabaları) mucidin küllerini doğduğu yere getirmiş.

Tesla müzesini hafta içi ve hafta sonlarında ziyaret edebiliyorsunuz. Belgrad’ın merkezinde Repuplic Square meydanına 15 dakikalık uzaklıkta bulunan müze hafta içleri 10:00-17:00, hafta sonları ise 10:00-13:00 saatleri arasında açık bulunuyor. Müzeyi gelen her ziyaretçiden 3 Euro giriş ücreti alınıyor.

Tesla’nın Son Zamanları

Tesla hayatı boyunca hiç et yememiştir. Vejeteryan olan nikola tesla, insanlarla doğrudan temas etmekten her zaman için kaçınmıştır. Birisi tenine değdiği zaman hemen temizlenmiştir. Tesla bilim adamı olarak, bilime birçok katkıda bulundu.

Nikola Tesla bobini, en bilinen icatlarından bir tanesiydi ayrıca alternatif akımın da bel kemiğiydi.

Tesla’nın hayatı zorluklarla geçmiş ve karşısındaki en büyük düşmanı Edison olmuştur. Edison yüzünden birçok icadı patent alamamış ve birçok projesi geri çevrilmiştir. Tesla türbini bunlardan bir tanesidir.

Nikola Tesla, bilinen icatlarının yanı sıra ölmeden önce ardında birçok bilinmeyen icatlar bırakmıştır. Bugün bile bu icatların tam olarak nasıl çalıştığı anlaşılamamıştır.

Tesla kulesi onun elektriği kablosuz iletmek için kullandığı icatlarından bir tanesidir. Kule ile yaptığı deneyde başarılı olmuş ancak, çalışmasını kitlelere yayamamıştır.

Tesla makinesi mucidin otel odasında geliştirdiği ve deprem oluşturan bir makineydi. Mucit bu çalışmasından korkmuş ve çalışmasını yarım bırakmıştır.

Nikola Tesla’nın hayatı bazı garipliklerle de doluydu. Mucit son zamanlarında kendisine elektro şok uyguluyordu. Ölmeden önce Teleforce adını verdiği icadına Amerikan Hükümeti tarafından el konulmuştu.

Mucidin hayatı Nikola Tesla Biyografi adlı eserde detayıyla anlatılmıştı. Tesla kitap yazmayı hiç düşünmemiş ve arkasında çok az yazılı eser bırakmıştır.

1900 yılında mucidin eserlerinden bir tanesi olan “The Problem of Increasing Human Energy” adlı eseri en bilinenidir. Nikola Tesla kitap koleksiyonu arasında kendi biyografisinin bulunduğu ve 1919 yılında kaleme aldığı “My Inventions: The Autobiography of Nikola Tesla” kitabı bulunmaktadır.

Nikola Tesla paraya hiç önem vermezdi. Son dönemlerinde artan borçlarından dolayı, sürekli olarak otel değiştirmek zorunda kalıyordu. Son olarak 7 Ocak 1943 yılında ve 83 yaşındayken Newyorker Otelinde bir odada kalp yetmezliği nedeniyle öldü.

Öldükten hemen sonra tüm çalışmalarına Amerikan hükümeti tarafından el konuldu. Bu çalışmaları arasında tesla kafesi adı verilen çalışması da yer alıyordu.

32 Yorumlar

  • okumasaydın ozaman kardeş. saatlerce bu yazıyı hazırlayıp buraya koymuş arkadaş çok uzun dememiş sen sadece 10 15 dk okuyup çok uzun diyorsun. Gerçekten öğrenmek isteyen bireyler için detayları merak ettiren bir yazı olmuş .Elinize sağlık

 1. bence de ödev için yaradı ama biseyi merak ettim Dane 5 yaşındayken Teslanın abisi olarak oldu dediniz sonra da tesla 12 yaşinda abisini kaybetti dediniz ben bi orayı anlamadım abisi ise nasil daha buyuk yasinda gosteriyo

 2. aynen ben de o yaş konusunu anlamadım. cok uzun yazmissiniz. ama baya güzel olmuş tebrik ederim.alkışşşş.

 3. bence uzun değil yerli yerinde olmuş. benim proje konumdu ve bu bilgilerin her birinin yer alması gerekiyordu. gayet iyi olmuş. hazırlayanın emeğine sağlık.

 4. Harika bir insanı anlatan güzel bir yazı olmuş. Tesla yi her yönüyle araştıran biri olarak bilmediğim bazı konulari burdan öğrendim. Emeği geçen kim varsa teşekkür ederim. Nikola Tesla bence Allah tarafından yine O’nun kanunlarını ortaya koyacak bir görevlisi idi. Edison Yahudi asıllı olduğu için ön planda tutulmuştur. Ve yine kablo piyasası da onların elinde olduğu için wireless elektrik projesi ni engellediler. Tesla fizikte tarihin gördüğü ve görebileceği eşsiz bir bilim insanı idi. Maalesef kapitalizm ve insanların para kazanma tutkusu onun yeterince düşüncelerini ortaya koymasını engelledi.Tesla yı siyasiler savaş makinesi olarak görürken, iş adamları da para olarak görmekteydi. Lakin Tesla bunlardan uzak çok büyük bir dahi idi.

 5. Degerli kardesim yazin icin tesekkur eder ellerinin derde ugramamassi icin manevi varliga dua ederim agzinla kus tutsan bazilarini memnun edemezsin takma yazin mukemmel olmus klavyenin islemcisi bozulmasin dilegiyle

 6. Uzun bulanlar yarısını okusun adam dolu dolu 83 yıl yaşamış ve önemli icatlara imzasını atmış yazı uzun değil uzun bulanlar hiç kitap okumamışmı merak ettim bu uzunsa kitabı okumaya ömrünüz yetmez o zaman

 7. Ba yıl dımm tek kelimeyle HARİKA 👍 emeğinize sağlık sayenizde bir bilgi daha eklendi hafızama ve unutmayacağım Bir bilgi. Caanı gönülden Kutlarım 👏 Umarım cennettesindir Nikola TESLA 🙏

 8. çok güzel bir çalışma olmuş fakat bazı eksiklikleri var ama olabilir uzun olmasını sevdim güzel ve herkesin anlayabileceği bir anlatım şekliyle anlatılmış. bazı yazım yanlışları var aralarda 😉

 9. Mükemmel emeğinize sağlık ama bir ara revize edip anlatım bozukluğu ve imla hatalarını da düzeltirseniz tadından yenmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here