ODTÜ Bilimin Ev Hali Etkinliklerini Düzenliyor

0
775
bilimin ev hali
bilimin ev hali,bilimin ev hali projesi,odtü bilimin ev hali,orta doğu teknik üniversitesi

ODTÜ’de bilimi birçok kişiye sevdirmek ve bilimin eğlenceli yüzünü göstermek amacıyla 30 Eylül Cuma tarihinde “ Bilimin Ev Hali ” temalı etkinlikle düzenlenecek. Üniversitesinde bünyesinde düzenlenen etkinlikler, 2 yılda bir Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezince düzenleniyor. Etkinlikler “ODTÜ’de Bilim Eğlencelidir” temasıyla sunuluyor. Bu yıl düzenlenecek olan etkinliklerin daha büyük kitlelere ulaşabilmesi için yenilikler olacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Etkinliklerde yapılacak yeniliklerden bir tanesi, “Avrupa Bilim ve Eğlence Günü” etkinliklerinin Ankara’da gerçekleştirilmesi olacak. Üniversitenin programa başvuruda bulunması ile birlikte “ Bilimin Ev Hali ” temalı etkinlikler Avrupa Bilim ve Eğlence Günü ile birleştirildi. Avrupa Birliğinin de finansal olarak destekleyeceği etkinlikte, popüler bilim uygulamaları geniş kitlelere tanıtılacak.

Horizon 2020 programı kapsamında araştırma-geliştirme-yenilik projeleri etkinliklerde tanıtılacak. Program her yıl eylül ayının son Cuma günü tüm Avrupa’da “Researchers Night” (Avrupa Bilim ve Eğlence Günü) olarak kutlanıyor.

Etkinlikte Birbirinden İlginç Konular Yer Alıyor

Bu yıl düzenlenecek olan etkinliklerde birbirinden eğlenceli konular deneyler eşliğinde anlatılacak. Avrupa’da 25’ten fazla ülke de ve 250’nin üzerinde şehirde etkinlikler eş zamanlı olarak başlıyor. Herkesin katılım sağlayabileceği etkinliklerde, bilim adamlarının yaşamı, kariyerleri bir gün boyunca etkinliğe katılanlar tarafından öğrenilebilecek.

Ankara’da ODTÜ tarafından düzenlenecek olan “ Bilimin Ev Hali ” temalı etkinliklerde, bahçe, banyo, garaj, mutfak ve salon ana başlıkları ile çeşitli buluşlar tanıtılacak. Güneş enerjisi ile çalışan bahçe sulama sistemi, rüzgârın enerji kaynağı olarak kullanılması, yağmur suyunun çevre açısından önemi, havaî fişeklerin nasıl renkli oldukları, mutfak atıklarından gübre yapımı ve daha birçok konu etkinliklerde işlenecek konular arasında yer alıyor.

odtü bilim şenlikleriBirçok kişinin aslında etrafında gördüğü ama iç yüzünü bilmediği birçok konu, deneyler eşliğinde katılımcılara anlatılacak. Üniversite tarafından düzenlenen etkinliklerin asıl amacı, bilimi geniş kitlelere sevdirmek ve bilimin faydalarından birçok kişinin istifade etmesini sağlamak. Önceki yıllarda bu sene olduğu gibi etkinliklere birçok kişi katıldı.

Katılanların büyük birçoğu, yaş ortalaması yüksek olan kişiler ve etkinliklerde çocuklar da oldukça eğlendi. Etkinliklerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği, üniversite tarafından belirliyor ve etkinliklerin, katılımcılara büyük faydaları olduğu ifade ediliyor. Umarız önümüzdeki yıllarda diğer üniversitelerin düzenleyeceği etkinliklerde başkentte yapılır.

Etkinliklerin önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği ülkeleri ile ortaklaşa olarak yapılması plânlanıyor. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre iki yılda bir düzenlenen etkinliklerin yanı sıra, yeni etkinliklerin de plânlandığını ve bu sayede daha çok katılım sağlanacağı yönünde oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here