Oto Alım Satım Yetki Belgesi Başvurusu

0
129

Türkiye’de artan sıfır araçları fiyatları dolayısıyla milyonlarca kişi ikinci el araç alımına yöneldiğinden yeni bir iş sahası olarak doğan oto alım satım ticareti oldukça fazla rağbet göstermektedir. Bu sebeple ticaret ahlakına uygun olması ve herhangi bir kaçakçılığın, dolandırıcılığın veya usülsüzlüğün ortaya çıkmaması için meslek olarak oto alım satımı yapacak olan kişilere yetki belgesi alma zorunluluğu gelmiştir.

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Nereden Alınır?

Oto alım satım yetki belgesi ticarette bulunacak olan işletmenin bulunduğu ilin Ticaret İl Müdürlüğü vermektedir. Gerekli aşamalardan geçerek belge sahibi olan kişiler bu yetki belgesini 5 yıl sonra yenilemek mecburiyetindedirler. 5 yıllık sürenin dolmasına 30 gün kaldığında belge yenileme için talep oluşturulabilir. Belgenin yenilenmesi veya iptali yine Ticaret İl müdürlüğü tarafında yapılmaktadır.

Yetki belgesi alınması için yanlızca Ticaret İl Müdürlüklerinden değil ticaret bakanlığından veya bakanlığın yetki verdiği kurum ve kuruluşlardan da alınabilir.

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Oto alım satım yetki belgesi talep eden herkese değil gerekli şartları sağlayan kişilere verilmektedir. Şartları sağlayan kişilerin de başvuru sonrası gerekli sınavlardan geçmiş olması gerekmektedir.

Başvuru Şartları

  1. Belge alacak yetkili kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  2. Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmalıdırlar.
  3. Adayların işyeri açma ve aynı zamanda çalıştırma ruhsatına sahip olması gerekir.
  4. Yaş sınırı en az 18’dir.
  5. Esnaf ve sanatkarlar odası, ticaret ve sanayi odası veyahut ilgili diğer ticaret odasına kaydı olmalıdır.
  6. Belgeyi talep eden kişilerin konkordato ilan etmemiş ve aynı zamanda adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
  7. Adaylar en az lise mezunu olması ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Oto alım satım yetki belgesi alabilmek için ilgili İl Ticaret Odasına veya yetki verilmiş olan SC Belgelendirme kuruluşuna başvuru yaptıktan sonra belirlenen tarihlerde sınav yapılır. Tahminen başvurunun yapılması sınava giriş ve sonuçların açıklanma süresi 1 ay kadar sürmektedir. Sınav teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here