Özbekistan Güneş Enerjisi Potansiyelinin Farkına Vardı!

0
1231
özbekistan güneş enerjisi

Orta Asya’da ki soydaşlarımızın yaşadığı ülkelerden birisi konumunda olan Özbekistan, zengin yer altı kaynakları ile biliniyor. Doğalgaz başta olmak üzere pek çok yer altı zenginliği bulunan ülke, yer üstü zenginlikleri konusunda da farkındalık oluşturmaya başladı. Güneşli gün sayısı bir hayli fazla olan Özbekistan; enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve ucuz enerji elde etmek adına güneş enerjisinden elektrik üretmek adına harekete geçti. Ülkenin ilk güneş enerjisi santrali 2021 yılına kadar tamamlanmış olacak.

Hali hazırda ülkede 50 civarında termik ve hidroelektrik santral bulunduğu bilinirken, bu santrallerden elde edilen elektrik miktarı yıllık yaklaşık 52 milyar kilovatsaat. Yakın geçmişe kadar yalnızca yer altından çıkardığı fosil enerji kaynakları ile ülkesinin enerji ihtiyacını karşılamaya çalışan Özbekistan’da son dönemde anlayış değişmeye başladı.

Dünyanın evrilmeye başladığı yönü fark eden Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev enerji kaynaklarını çeşitlendirmek adına çeşitli adımlar atılmasının talimatını verdi. Öncelikle nükleer enerji konusunda Rus Rosatom şirketi ile anlaşan Özbekistan, inşası devam eden proje nihayete erdiğinde ilk nükleer santraline kavuşmuş olacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarında elektrik üretmek adına da harekete geçen Özbek Yönetimi,  Alman Siemens şirketi ile vardığı anlaşma neticesinde ülkenin ilk rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi elde etme projesine de start verdi. Bahse konu proje de tamamlandığında ülkenin ilk rüzgar enerjisi santrali hizmete girmiş olacak.

Özbekistan Güneş Enerjisi Santralini Cayman Adalarına Yapacak!

Rüzgarın ardından bir başka yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten de elektrik elde etmeyi amaçlayan Özbekler bu konuda da Cayman Adaları merkezli olarak faaliyet gösteren Sky Power Global şirketi ile protokol imzaladığını duyurdu. İki taraf arasında imzalanan protokole göre; Özbekistan’ın ilk güneş enerjisi santrali projesi 130 milyon Amerikan Doları sözleşme bedeline sahip.

İnşasına kısa sürede başlanılması beklenen santralin 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ülkenin en önemli kentleri arasında yer alan Semerkant’ta yapılması planlanan santralin 100 megavat kapasiteli olacağı açıklanırken, elektrik üretimine de 2021 yılında projenin tamamlanmasının akabinde hemen başlanılması planlanıyor.

Özbekistan Devlet Yönetimi ve Sky Power Global arasında çizilen yol haritasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması durumunda, bahse konu ilk güneş enerjisi santralinin akabinde ülkede 3 farklı GES Projesi’ne daha ortaklaşa imza atılması ön görülüyor. Buna göre kademeli olarak güneşten elde ettiği enerjiyle elektrik üretimini artırmak isteyen Özbekistan, Sky Power Global Şirketi’ne ilk projenin ardından sırasıyla; 200, 300 ve 400 megavat kapasiteli 3 güneş enerjisi santrali daha inşa ettirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here