Çin Panda Güneş Santrali ile Kendini Aştı !

1
1203
Panda Güneş Santrali, Panda Güneş Tarlası, Panda Güneş Enerji Santrali
Panda Güneş Santrali, Panda Güneş Tarlası, Panda Güneş Enerji Santrali

Dünyada yenilenebilir enerjiye ki özellikle güneş enerjisine en fazla yatırım yapan ülke muhtemelen Çin’dir. Geçtiğimiz günlerde çin güneş enerjisi alanında ki yatırımlarına farklı bir boyut ekledi. Daha önce dünyanın en büyük yüzen güneş santralini aktif hale getiren çin, şimdide panda güneş santrali ile tüm dünya da adından söz ettirmeyi başardı.

Toplam 250 dönüm araziye kurulan bu ilginç güneş santrali panda şeklinde ve uydudan rahatlıkla görülebilmektedir.

Çin’de kurulan panda güneş santrali toplam 50 MW kurulu güce sahip. Panda şeklindeki güneş santrali projesini hayata geçiren firma ise China Merchats New Energhy Group firmasıdır. Firma sevimli bir hayvan olan panda şeklindeki güneş enerji santrali ile adından söz ettirmeyi başardı.

Panda Güneş Santrali 50 MW Gücünde !

50 MW kurulu gücü olan panda santrali 3,2 milyar kilowatt saatlik enerjiyi 25 yıllık bir sürede üretebilecek. 25 yıllık bu sürede ise 2,74 milyon tonluk karbon emisyonu ile doğaya ciddi anlamda katkı sağlayacak.

Çin’in güneş enerjisi alanında yaptığı bu yatırımlar bizlere şu soruyu sorduruyor; “acaba çin önümüzdeki günlerde hangi garip yenilenebilir enerji projesini hayata geçirecek?”.

Bu sorunun cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

1 YORUM

  1. Dünya yenilebilir enerji kullanımı oranını hızla artırmak zorunda. Dünyanın geleceği için çok önemli, özellikle güneş enerjisinin kullanımı çok önemli, bu bilinci başta devletimiz olmak üzere ülkemizde her alanda olusturmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu manada lisanssız enerji üretimi hususunda devletimizin halka kolaylıklar getirmesi,yeni kapasiteler açmasını temenni ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here