Paratoner Fiyatlarında Uygun Adres | +Profesyonel

1
4460
paratoner, paratoner-fiyatlari, paratoner-topraklama, paratoner-nedir, paratoner-nasil-calisir, paratoner-cesitleri
paratoner, paratoner-fiyatlari, paratoner-topraklama, paratoner-nedir, paratoner-nasil-calisir, paratoner-cesitleri

Paratoner dış yıldırımlık sistemlerinin en önemlilerinden biri durumundadır. İyi bir paratoner seçimi doğru bir şekilde yıldırımdan korunmanın temelini oluşturur. Bu nedenle fiyat performans ilişkisi çok önemlidir. Öncelikle bir tesise paratoner tesisatı yapılmadan önce yıldırım risk analizi yapılmalıdır. Bu yıldırım risk analize göre, doğru ürün seçimi yapılmalıdır.

paratoner-fiyatlariParatonerlerde fiyatları belirleyen unsurlardan biri, koruma yarıçapıdır. IEC standartı bize risk analize göre hangi koruma yarı çapına sahip ürün seçilmesini söyler. Buna göre risk seviyesi dört çıkan bir yer 130 metre koruma yarı çapına sahip bir ürün seçimi yanlış olacaktır. Çünkü risk seviyesi dört olan bir yerde 60 metre koruma yarı çapına sahip paratoner kullanılmalıdır. Diğer 130 metre koruma yarıçapına sahip paratonerlerin koruma yaptığına inanmıyoruz. Maliyetten kaçmak için ne yazık ki standartlara uygun ürün seçilmemekte, bu da fiyatı düşürmektedir. Bu nedenle paratoner alırken, öncelikle fiyattan önce, risk analizi sorulmalıdır.

Bu risk analizine göre ancak, doğru ürün seçimi yapılabilir. Bir diğer önemli durumsa, paratoner iniş iletkenin çıplak inip inmediğidir. Eğer bina yanıcı, patlayıcı veya iletken yüzeyse çıplak iniş iletkeninden daha ziyade, izoleli iniş iletkeni kullanılması daha doğru sonuç verecektir. Aksi halde yangına karşı koruma yaparken, tesiste yangın çıkmasına neden olabiliriz. Zaten yanıcı ve patlayıcı tesislerde paratoner kullanımı çok fazla önermiyoruz, bunun yerine pasif yakalama ucu daha doğru bir tercih olacaktır. Burada yuvarlanan küre metoduna göre bir tasarım yapılması daha doğru olacaktır.

yildirimdan-korunmaParatoner fiyatlarında dediğimiz gibi önemli olan koruma yarı çapının sağlanmasıdır. Bu da öncelikle yıldırım risk analizi yapılarak, doğru alan koruması yapılması gerektiği anlaşılmalıdır. Yine yanıcı ve patlayıcı alanlarda paratoner kullanımı dikkatli olunması gerektiğini her zaman söylemekteyiz.

Paratonerler Hakkında Daha Detaylı Bilgi için www.yilkomer.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

 1. Değerli Fatih Bey,

  Bilginiz, bilgi paylaşmadaki mütevazi tutumunuz ve özgüveninizden etkilendim. Emekli askerim.
  Ev tipi, off-grid hibrit ( rüzgar ve güneş enerjisi ) bir sistem düşünüyorum. Aylık 150-200 kW elektrik tüketimim var. Biraz yap, biraz test et anlayışı ile ihtiyacım olan sistemi anahtar teslim olarak yaptıracağım.Piyasada tam güvenebileceğiniz birini/birilerini bulmak oldukça zor.

  Sitenizi beğendim takdir ve teşekkürler.
  Sizi tekrar arayacağım.

  Saygılarımla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here