Parkinson Hastalığı Evreleri Nelerdir?

0
25103
parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı genellikle hareketlerde yavaşlama ve azalma olarak kendisini gösterir. Beyin fonksiyonlarından kaynaklanan motor hastalıklardandır. Bu yüzden tedavi ile yaşam kalitesi arttırılabilir. Aksi takdirde yaşlılık süreci çok zorlu geçirilecektir.

Parkinson genç yaşta görülür mü diyenler için daha çok 60 yaşını geçen kişilerde görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu durum yaşlılık sanılarak hastalığın geç teşhis edilmesine sebep olur.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı ile parkinson ortaya çıkar. Dopamin ise hareket kabiliyetinde etkili bir kimyasaldır. Dopamin azaldıkça hareketler yavaşlar ve titreme görülebilir. Parkinson hastalığı belirtileri fiziksel bir şekilde kendisini gösterir. En çok görülen şekli hareketlerdeki yavaşlama ve reflekslerde azalmadır. Toplumda parkinson hastalığı belirtileri denilince akla ilk genle titreme olsa da bu belirti herkeste yaşanmaz. Yürümede yavaşlık, yürürken kolların daha az sallanması, mimiklerin donması ve reflekslerin yavaşlaması en büyük belirtidir. Bu belirtiler yaşlılık olarak düşünülmemeli ve bir nöroloji uzmanına gidilmelidir.

Parkinson hastalığı belirtilerinden titreme genellikle dinlenme halindeyken görülür. Önce ellerde titreme, daha sonra ayaklarda yaşanır. Çene ve dudaklarda titreme de parkinson belirtisidir.

Parkinson Evreleri

Parkinson 5 evreli bir hastalıktır. İlk evrede yukarıda bahsettiğimiz belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Vücudun tek tarafında belirtiler yaşanır. Hasta günlük rutinine devam edebilmektedir. Belirtiler seyrek seyreder ve şimdilik sadece hastanın kendisi fark eder.

Hastalığın 2. evresinde belirtiler artmıştır. Artık etraftaki kişiler de bir tuhaflık olduğunu sezebilirler. Belirtiler vücudun diğer yarısına da geçmiştir. Hareketlerde yavaşlama, yüzde donukluk, konulmada anormallik gibi belirtiler artık fark ediliyordur. Parkinson hastalığı tedavi için en iyi evredir.

Hastalık 3. evreye geldiğinde artık hastanın günlük yaşamı etkilenmeye başlamıştır. Kasları kontrol etmekte zorlanma, denge kaybı, refleks kaybı gibi belirtiler yaşanır. Bu evrede hastalık artık ilerlemiştir. Parkinson hastalığı evreleri arasında ilk iki evre erken teşhis için idealdir. Ancak bu evreden sonra tedaviden alınan verim azalacaktır.

Hastalık artık dördüncü evre olunca hastanın hayatı iyice zorlaşmıştır. Dengeli bir şekilde yürümek ya da tek başına hayatını idame ettirebilmek artık mümkün değildir. Hasta artık dışarıdan yardık almaya muhtaçtır. Hastanın yalnız yaşaması zor ve tehlikeli olacaktır.

Parkinson hastalığı son evresi olan beşinci evrede artık hasta kendi başına hiçbir iş yapamaz. Yürüyemez, yataktan kalkamaz, konuşsa bile anlaşılmaz, artık ağrıları oldukça ciddidir. Bu aşamada hastalar tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Artık hafıza kayıpları da artmıştır ve hasta en yakınını bile tanıyamaz.

Parkinson Tedavisi

Parkinson hastalığı tedavi edilse de kesin çözüm yoktur. Tedavide amaç hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, yaşam kalitesini arttırmak ve ömrü uzatmaya çalışmaktır. Tedavi için ilaç tedavisi, cerrahi yöntemler ve diğer yöntemler uygulanabilir. Hastalığın bulunduğu evreye göre tedavi uygulanacaktır. Hastalık hakkında daha fazla bilgi almak için Parkinson Derneği tarafından hazırlanmış olan parkinson hastalığı pdf indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here