Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
3276
parsel sorgulama

Parsel Sorgulama ile arsanızın harita üzerindeki konumuna ve arsanız ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Parsel Sorgulama nasıl yapılır ve parsel sorgulama ekran görüntüsü nasıl alınır? Yazımızda bunların cevaplarını bulabilirsiniz.

Lisanssız elektrik üretimi ve güneş enerjisi başvurusu yapmak istiyorsanız, başvuru evrakları içerisine parsel sorgulama ekran görüntüsünü veya printer ile alacağınız yazıyı , başvuru evrakları içerisine koymanız gerekiyor.

Parsel sorgulamak için birçok program ve mobil uygulama vardır. Ancak bu program ve uygulamalar arasından en iyi çalışanı ve en güvenilir olanı Tapu Kadastro‘ya ait olanıdır.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan ada parsel sorgulama sistemi sayesinde vatandaşlar kendi arazilerini sorgulayabiliyor. Eğer elinizde sorgulamak istediğiniz başka arazilerin bilgileri varsa, size ait olmayan araziler içinde ada tapu sorgulama yapabilirsiniz.

Tapu sorgulama sistemini genelde emlakcılar ve arsa almak isteyen insanlar kullanıyor. Ancak şu sıralar lisanssız elektrik üretmek isteyen yatırımcılar da kullanıyor.

Çünkü bazı başvuru yapılacak kurum ve kuruluşlar Tapu Kadastro Sorgu ekranının görüntüsünü veya yazıcı çıktısını istemektedir.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından sunulan tapu sorgulama sistemi, şuan da mobil kullanıcılar içinde uygulamalarını hayata geçirmiş bulunmaktadır.

Eğer isterseniz parsel sorgulama ios ve android uygulamalarını cep telefonunuza indirerek te kullanabilirsiniz.

Adım Adım Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır ve Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

 1.  Öncelikle TKGM Parsel Sorgulama sitesine gidiyorsunuz. Bu sitede karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

parsel sorgulama ekran 1

 2.  Bu ekrandaki bazı bilgileri sırasıyla giriyoruz. İlk olarak idari sorgu kısmının işaretli olduğuna emin olun. Eğer idari sorgu kısmı seçili değil ise , mouse ile seçiyoruz.

parsel sorgulama ekran 2

 3.  Daha sonra sorgulama yapmak istediğiniz arazi hangi şehir‘de ise o şehri seçiyoruz.

parsel sorgulama ekran 3

 4.  Şehir seçiminden sonra, bağlı olduğunuz şehre ait ilçe seçimini yapıyoruz. Arazi hangi ilçe‘de ise onu seçiyoruz.

parsel sorgulama ekran 4

 5.  Daha sonra mahalle veya köy seçimi yapıyoruz. Burada bir dipnot eklemek isterim. Ankara ili için bütün köyler artık mahalle oldu. Arazinizin mahalle ve köy seçimini yaptıktan sonra bir sonraki kısımdaki bilgileri gireceğiz.

parsel sorgulama ekran 5

 6.  Şimdi de arazinizin tapu belgesinde ki Ada bilgisini bu ekranda seçiyoruz.

parsel sorgulama ekran 6

 7.  Ada seçiminden sonra Parsel seçimini yapıyoruz.

parsel sorgulama ekran 7

 8.  Son olarak ta sağ tarafta bulunan sorgula butonuna basıyoruz.

parsel sorgulama ekran 8

 9.  Sorgulama butonuna bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sonuç ekranı geliyor. Parsel sorgulama sonuç ekranı ile bizim aldığımız bilgiler şunlardır;

  • Tapu alanı, yani arazinin büyüklüğü kaç metre kare olduğu.
  • Arazinin niteliği, tarla mı , yoksa başka bir nitelik mi olduğunun bilgisi.
  • Mevkii bilgileri.
  • Ve arazinin pafta bilgisi.

parsel sorgulama ekran 9

 10.  Şimdi bu sonuç ekranındaki ” komşu parselleri göster ” butonuna tıklıyoruz. Bu önemli, çünkü güneş enerjisi başvurusu için istenen belgelerden birisi olan tapu sorgulama ekran görüntüsü için komşu parsel bilgileri de görünmelidir. Alttaki resimdeki gibi.

parsel sorgulama ekran 10

 11.  Son olarak bu ekranın yazıcı çıktısını alacağız. Bunun için ekranın sağ kısmındaki ve komşu parselleri göster butonunun yanındaki yazdır butonuna tıklıyoruz. Yazdır dedikten sonra , ada parsel sorgulama bilgileri bilgisayarımıza .pdf olarak indiriliyor.

parsel sorgulama ekran 11

Bilgisayarımıza indirdiğimiz tapu bilgilerini .pdf olarak açıyoruz ve açılan dosyadaki yazdır butonu ile yazımızı alıyoruz.

Hepsi bu kadar, bu yazıyı lisanssız elektrik üretimi başvurusu için istenen evraklar içine koymayı unutmayalım.

Mobil Parsel Sorgulama Uygulaması

TKGM‘ye ait olan bu hizmeti, aşağıdaki linkler aracılığı ile cep telefonunuza indirebilir ve kullanabilirsiniz. Bu mobil uygulamalar tamamen ücretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here