Pervanesiz Rüzgar Gülü – Vortex Bladeless !

0
3956
pervanesiz rüzgar gülü

Rüzgar türbini teknolojisine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bunlardan birisi de Pervanesiz Rüzgar Gülü olan Vortex Bladeless . Bu rüzgar türbinlerinde pervane yok. Pervanesiz rüzgar türbinleri diye adlandırılıyor.

Bu rüzgar gülleri ispanyol tasarımcılar tarafından geliştirilmiştir. Ve geleneksel rüzgar güllerine nazaran dönerek değil, salınım yaparak elektrik enerjisi üretiyorlar. Salınım ile elektrik üretme yöntemi sayesinde klasik rüzgar türbinlerinde ki dezavantajların birçoğunu engellemiş oluyor.

Pervanesiz rüzgar gülü maliyeti diğer rüzgar güllerine göre maliyetleri çok daha düşük. Ayrıca rüzgarın hızının da pervanesiz rüzgar türbinlerine olan etkisi yok denecek kadar azdır.

Bu rüzgar bıçakları tamamen salınım yaparak elektrik üretmektedir. Ve rüzgara bağımlı değildir.

Pervanesiz rüzgar gülleri geleneksel rüzgar türbinlerine göre %53 daha az maliyetli olurken, işletme-bakım giderlerinin maliyeti de %51 daha ucuzdur. İşletme-bakım giderlerinin ucuz olmasının da sebepleri var. Bunlardan ilki, bu rüzgar güllerinin hareketli aksamları olmadığı için sürekli yağlama gereksinimine ihtiyaçları yoktur. Bu durum hem malzeme hem de işçilik maliyetini düşürmektedir.

Pervanesiz rüzgar gülü , klasik rüzgar türbinlerinden %30 daha az elektrik üretmektedir. Ama bu dezavantajı düşük maliyeti ile rahatlıkla avantaja çevirebilmektedir.

Çalışma mantığı da çok basit olan bu rüzgar güllerinin elektriksel motorları bulunmamaktadır. Yaptıkları salınımı mıknatıslar sayesinde yapmaktadır. Mıknatıslar sayesinde salınım yaptıkça kinetik enerji ortaya çıkmaktadır.

Ortaya çıkan bu kinetik enerji ise elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

Pervanesiz rüzgar gülü avantajları nelerdir?

Aslında çok fazla avantajı vardır. Rüzgar bıçaklarının başlıca avantajları şunlardır;

  • Klasik rüzgar türbinleri gibi dönen mekanizmaları olmadığı için ses kirliliği tamamen ortadan kalkmaktadır. Klasik rüzgar gülleri çok fazla ses çıkartmaktadır.
  • Bu rüzgar güllerinin üretim aşaması çok basittir, bu yüzden yatırım maliyetleri de düşüktür.
  • Rüzgarın hızına bağlı olmadığı için rüzgarın hızlı veya yavaş esmesi, bu rüzgar türbinlerini etkilememektedir.
  • Göçmen kuşların, göç yollarında olsa dahi, tamamen salınım yaparak elektrik ürettikleri için göçmen kuşlara bir zararı yoktur.
  • İşlevsel ve kolay montajlı yapısı ile istenilen her yere kurulabilmektedir.
  • Yine tasarımının imkan vermesi sayesinde kara ve deniz gibi farklı türdeki ortamlara yerleştirilebilmektedir.

Pervanesiz rüzgar gülü ‘nün avantajları başlıca bunlardır.

Vortex Bladeless firması bu rüzgar güllerini 2-3 sene içerisinde tüm piyasaya sunmak istemektedir.

Ayrıca ispanyol firması , pervanesiz rüzgar gülü projesi ile ispanyol hükümeti ve bazı gizli yatırımcılardan 1 Milyon Dolar yatırım almayı da başardı.

Pervanesiz Rüzgar Gülü Çalışma Prensibi ve Kurulumu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here