Portekiz 4 Gün Boyunca Yenilenebilir Enerji Kullandı!

3
1171
portekiz 4 gün boyunca yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerjinin önemi ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Temiz enerji kullanımına en büyük örneklerden birisi Portekiz’de yaşandı. Portekiz 4 gün boyunca yenilenebilir enerji kaynakları ile kendi elektriğini üretip kullandı. Bu durum tüm dünyaya çok büyük bir örnek teşkil etti. Ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak ta bir ülkenin tüm enerjisini temiz olarak üretebileceğini kanıtlamış oldu.

Portekiz 4 Gün Boyunca Yenilenebilir Enerji Kullanmak İçin Ne Yaptı?

Portekiz 4 gün boyunca yenilenebilir enerji ile elektrik ihtiyacını karşılamak için ilginç bir yol izledi.

Portekiz devletinin uyguladığı yöntem şu şekildedir; enerjisinin tamamını temiz enerji ile dört gün boyunca karşılamak için ülkedeki tüm fosil yakıt kaynaklı enerji santrallerini durdurdu. Ayrıca Nükleer Santraller de devre dışı bırakıldı.

Böylece portekiz kendi enerjisini kendisi doğal yollardan üreterek karşılamış oldu. Bu uygulamayı tam 4 gün yani 107 saat boyunca yaptılar.

Portekiz devletinin yapmış olduğu uygulama tüm dünyaya güzel bir örnek oldu. Çünkü dünyada ki petrol rezervlerinin maksimum 100 yıl ve doğalgaz rezervlerinin ise 150 yıl kaldığı biliniyor. Tükenmez dediğimiz kaynaklar olan rüzgar,güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının ise böyle bir sorunu yok.

Çünkü, isminden de anlaşılacağı gibi Yenilenebilir Enerji Kaynakları ‘dır, yani kendi kendini yenileyebilir. İşte portekiz bunu yaptı ve enerjisini yenilenebilir enerji kaynakları ile elde etti.

Portekizin yaptığı bu test 7 Mayıs saat 06:45’te başladı ve 11 Mayıs saat 17:45’te sona erdi. Bu süre içinde, Portekiz atmosfere hiç bir sera gazı salmadı (motorlu taşıtlar hariç).

Portekiz bundan tam 3 yıl öncesine kadar fosil yakıtlara bağımlı bir ülkeydi. Fakat şimdi kendi enerjisinin tamamını doğadan karşılayabilecek seviyeye çok kısa sürede geldi.

Ayrıca portekizin yapmış olduğu bu uygulama kendi alanında bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.

Portekiz temiz enerji kaynakları olarak hidroelektrik,güneş enerjisi,rüzgar enerjisi ve dalga enerjisini kullanmaktadır.

Bir avrupa ülkesi olan portekiz dışında diğer avrupa ülkeleri de temiz enerji konusunda çok ciddi adımlar atıyorlar.

Danimarka şuanda kendi enerjisinin %42’sini yenilenebilir enerji ile karşılıyor. Ayrıca İspanya %20, Almanya %13 ve İngiltere %11’lik oranlar ile kendi enerjilerini yenilenebilir kaynaklardan sağlamaktadır.

Almanya da Portekizi kıskandı ve benzer bir uygulamayı yaptı.

Alman hükümeti 15 Mayıs tarihinde tüm ülkenin elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynakları ile sağladı.

Peki sizce Türkiye’de Portekiz gibi benzer bir uygulama yapsa ne olur?

3 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here