Project Sunroof ile Google Güneş Enerjisine Girdi!

0
1185
project sunroof
project sunroof, google project sunroof, google maps, google solar energy

Project Sunroof projesi ile google güneş enerjisi sektörüne adımını attı. Google firması tekonoloji açıdan neredeyse her sektöre giriyor ve başarılı da oluyor. Project Sunroof projesi de onlardan birisi.

Tüm dünya yenilenebilir enerjiye hızlıca bir geçiş aşamasında. Yenilenebilir enerji artık büyük bir sektör olmuş vaziyette. Google gibi birçok büyük firma da temiz enerji sektöründe yer almak istiyor.

İşte dünya devi google‘dan temiz enerji arasında yer alan güneş enerjisi alanındaki ilk proje! Project Sunroof projesi.

Project Sunroof nedir? ne işe yarar?

Project Sunroof google tarafından ücretsiz olarak insanların kendi çatılarının güneş potansiyelini google maps aracılığı ile görmelerini sağlayan ve ne kadarlık bir enerji tasarrufu yapabileceklerini gösteren bir hizmettir.

Google bu proje ile evlerin çatısına düşen güneş potansiyelini 3 Boyutlu modellemeler kullanarak hesaplayabiliyor.

Evinizin çatısına koyacağınız güneş panellerinin, çatıda ne kadarlık bir alan kapladığını da hesaplıyor.

project sunroof calculationGoogle project sunroof ile bulunduğunuz bölgede, yıl içerisindeki bulutlu günleri ve bulut türlerini de tespit ederek, gerçekçi bir sonuç verebiliyor.

Sadece bununla da bitmiyor. Örneğin çatınızda baca çıkıntıları var veya etrafınızda uzun ağaçlar var, bu faktörleri de hesaba katabiliyor. Yani baca ve ağaçların gölge uzunluğunu tespit ederek, sizlere bu oluşan gölgelenmenin , çatınıza kuracağınız güneş enerjisi sistemine olan etkisini tespit edebiliyor.

Google bu projeyi , google maps üzerinden hizmete sunuyor. Ayrıca bir yazılım yüklemeye veya kurmaya gerek olmadan kullanılabiliyor.

Projenin bir diğer özelliği ise, güneş enerjisi için yapacağınız ilk yatırım bedelini hesaplayıp, bu yatırımın size kaç yılda dönüş yaptığını da tespit edebiliyor.

Yani güneş enerjisi için amortisman süresini de tespit edebiliyor.

Sunroof projesi, bu hizmeti kullananlara aylık,yıllık ve 20 yıllık tasarruf miktarlarını da hesaplayarak bu bilgileri kullanıcılara veriyor.

Project Sunroof kullanıcılara 3 tane finansman yöntemi sunuyor. Bunlar sırasıyla kazan-kazan, kiralama ve satın alma yöntemleridir. Bu 3 yöntem için de ayrı ayrı yatırım maliyetleri ve amortisman sürelerini de hesaplıyor.

Ek olarak, proje kapsamında , google maps ile bulunduğunuz noktanın hesaplamasını yaptıktan sonra, size bu projeyi hayata geçirmek için bölgedeki firmaları da öneriyor.

Açıkçası, bu firma önerme kısmı ücretli olacak gibi gözüküyor. Google işi biliyor.

Sonuç olarak, project sunroof projesi gayet güzel ve kullanışlı gözüküyor. Ama şuanda bu hizmet sadece amerika da bazı bölgeler için veriliyor. Muhtemelen ilerleyen yıllarda bu sayı artacak gibi gözüküyor.

Google Project Sunroof sayfasına gitmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here