RA 27 – Yakın Doğu Üniversitesinden Müthiş Bir Buluş

0
1188
ra 27
ra 27,güneş enerjili ra 27,güneş enerjisi ile çalışan ra 27,yakın doğu üniversitesi güneş enerjili araç

Yakın Doğu Üniversitesi geçtiğimiz günlerde müthiş bir buluşa imza attı. Üniversitenin AR-GE ekiplerinin 750 saatlik çalışmaları sonucunda güneş enerjisi ile çalışan RA 27 aracı Güney Afrika’da sergilenmeye başlanacak. 100’den fazla özel olarak üretilen parçadan oluşan araç tamamıyla güneş enerjisi ile çalışıyor.  20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarında ilk olarak geçit töreninde çalışacak olan araç daha sonra Güney Afrika’da yapılacak olan “Sasol South Africa Solar Challenge” karşılaşmasına katılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 24 Eylül – 01 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika’da gerçekleştirilecek olan yarışta, üniversiteden 10 kişilik AR-GE ekibi ülkemizi temsil edecek. Yarışma Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria şehrinde başlayacak ve Cape Town şehrine kadar sürecek. Normal trafik akışında gerçekleştirecek olan yarış 2500 km yolun kat edilmesine dayanıyor. Yani bir anlamda bu yarış, üretilen araçların dayanıklılığını ölçecek.

KKTC’nin Gururu RA 27

Güney Afrika’da yapılacak olan yarış, FIA (Dünya Motorsporları Federasyonu), ISF (Uluslar arası Güneş Enerjili Araç Federasyonu) ve MSA (Güney Afrika Cumhuriyeti Motorsporları Federasyonu) tarafından ortak olarak her yıl düzenleniyor. Yarışlar ve etkinlikler 24 Eylül’de Güney Afrika Başkenti Pretoria’da başlayacak ve 01 Ekim tarihinde Cape Town şehrinde sona erecek.

Yarışmaya KKTC’nin yanı sıra birçok ülke katılıyor. Yarışmaya katılan ülkeler; Hollanda, Japonya, Macaristan, Türkiye, Polonya ve Güney Afrika Cumhuriyetinden 16 farklı takım olarak belirlendi. Yakın Doğu Üniversitesi RA 27 olarak adlandırılan ve tamamen güneş enerjisi ile çalışan aracı ile yarışmaya katılacak. Yarışlar 8 gün boyunca devam edecek. KKTC geçen yılda yarışmaya farklı bir araçla katılmıştı.

neu-solar-carYakın Doğu Üniversitesi’nden açıklama yapan İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Müdürü Ahmet Çağman, “2014 yılında Yakın Doğu Üniversitesinde üretilen RA 25 adlı aracın Güney Afrika Cumhuriyetinde düzenlenen yarışmada yer aldı ve yarışmada sekizinci oldu. Araç kendi klasmanında da birinci oldu” açıklamasında bulundu. Ayrıca Çağmanın yaptığı bir başka açıklamada “ Bu yılda RA 27 aracı ile birinciliği hedefliyoruz ve kendimize güveniyoruz” dedi.

RA 27 aracı, 1800 Watt gücünde ve doğru akımlı iki motor ile çalışıyor. Özel olarak üretilen ve ilk olarak bu araçta denenecek olan güneş enerjisi pilleri aracın muhtelif yerlerinde 416 adet olarak bulunuyor. Araç saatte 150 km hızla gidebiliyor ve hiç güneş ışığı olmasa bile 440 km mesafeyi kat edebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here