Rüzgar enerjisi santralleri için 30 milyar dolarlık teşvik

0
1035

Rüzgar enerjisi santralleri için 30 milyar dolarlık teşvik paketi yolda.Rüzgar santrallerinin tamamının türkiye’de üretilmesi için devlet kesenin ağzını açtı.

Devlet yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik enerjisi üretimine dayalı tesisler için adımlar atmaya başladı.İlk etapta rüzgar enerji santralleri için yaklaşık 30 milyar dolarlık bir teşvik paketi için çalışmalar yapılıyor.

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi , rüzgar enerjisi santralleri başta olmak üzere güneş enerjisi,biyoyakıt enerjisi ve bütün alternatif enerji kaynakları ile ilgili elektrik enerjisi üretim tesisleri için devlet teşvikleri ve çeşitli hibeler verileceğini söyledi.

Bu teşvik paketinin amacı,tamamen yerli üretime teşvik olarak belirtildi. Rüzgar güllerinin kanatları,direkleri,motorları ve diğer bütün mekanik ve elektronik parçalarda dahil olmak üzere Türkiye’de üretilmesinin hedeflendiği söylendi.

Devletin rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için hedefi olan 24.000 MW kurulu güce ulaşacaklarını söyleyen Bakan Zeybekçi,rüzgar santrallerinin 1MW’ının 1.3 ila 1.5 milyon dolar gibi bir maliyetinin olduğunu söyledi.

Bu alanda türkiye’nin yurtdışına vereceği 30 milyar dolarlık pazar payının türkiye’de kalmasını ve bunun için devlet teşvik mekanizmasını çalıştırdıklarını dile getirdi.

Devletin bu teşvik paketindeki amacı,rüzgar santrallerinin civatasına kadar bütün parçalarının türkiye de üretilip ,yurtdışına gidecek paranın ülkede kalmasını sağlamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here