Rüzgar Enerjisinde Lider İzmir

0
399
Rüzgar Enerjisinde Lider İzmir

Rüzgar enerjisinde yapılan atılımlardan sonra İzmir’de 76 megavat kurulu güce ulaşıldı. Şu anda ülkemizde rüzgar enerjisi alanında İzmir lider konumda yer alıyor.

Son dönemlerde gerçekleşen terör saldırılarından dolayı ekonomik verilerde düşme yaşanmasına rağmen, yenilenebilir enerji yatırımları son hızı ile devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hazırladığı Rüzgar Enerji Atlasında İzmir ilinin 11 bin 854 megavat elektrik üretimi ile en yüksek potansiyele sahip olduğu görülüyor. Mevcut enerji üretiminde ise İzmir toplam üretilen enerji miktarının 11’de birini üretiyor.

Kamu ve özel sektör işbirliği sayesinde ise mevcut olan potansiyel tam anlamı ile kullanılabilecek gibi görünüyor. Bu alanda yaşanan hızlı gelişmeler sayesinde üretim kapasitesi daha artacak.

127 megavat gücündeki rüzgar enerjisi santrali geçtiğimiz Aralık ayında faaliyet geçmişti. Böylelikle İzmir’de Kurulu güç miktarı 76 megavata kadar ulaştı. İzmir’i 971 megavat ile Balıkesir ili takip etti. Son sırada ise 597 megavat ile Manisa ili bulunuyor.

2016 yılında rüzgar enerjisi toplam kurulu güç miktarı bin 240 megavat civarına ulaştı. Geçen yıla oranla artış ile birlikte 5 bin 738 megavat güce ulaşıldı. İzmir’in ülke genelinde toplam kurulu güç içerisinde RES payı %7.31 oranında artmış oldu.

Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de bulunan her 5 rüzgar santralinden bir tanesi İzmir ilinde bulunuyor ve inşaat, önlisans ve lisans aşamasındaki rakamlarda buna eklenince İzmir’de toplan 622 megavat kapasitesine ulaşıldığı görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here