Rüzgar Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

7
37189
rüzgar enerjisinin

Rüzgar enerjisi temiz enerji kaynaklarından birisidir. Ancak rüzgar enerjisinin de birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretmek güneş enerjisine göre çok farklıdır. Rüzgardan elektrik üretmek için birçok rüzgar türbini çeşitleri de bulunmaktadır. Rüzgar türbini çeşitlerini de yakında sitemizde yayınlayacağız.

   Rüzgar Enerjisinin Çalışma Prensibi Nedir? 

Rüzgar enerjisi kısaca ,rüzgar ile elde ettiği kinetik enerjiyi mekanik enerjiye çevirerek elektrik enerjisi üreten sistemlere denir. Rüzgar türbini 3 temel yapıdan oluşur. Bunlar pervane,jeneratör ve şaft parçalarıdır. Rüzgar türbinleri toplamda 2 temel yapıda bulunur. Bunlardan ilki yatay eksenli rüzgar türbinleri, bir diğeri dikey eksenli rüzgar türbinleridir. Bu 2 temel yapılarda kendi aralarında farklı çeşitlilikte bulunur.İlerleyen zamanlarda rüzgar türbini çeşitlerini yayınlayacağız.

rüzgar türbini çalısma prensibi

Peki rüzgar enerjisinin avantajları ve dezavantajları varmıdır? Varsa avantajları ve dezavantajları nelerdir?

   Rüzgar Enerjisinin Avantajları Nelerdir? 

rüzgar enerjisi ve avantajları

 • Rüzgar enerjisinin yakıtı rüzgardır.Ve tamamen bedava bir yakıt olup,hiçbir ücret ödenmez.
 • Rüzgar enerjisi ile elektrik üretirken doğaya hiçbir sera gazı veya bunun gibi zararlı gazlar salınmaz.Bundan dolayı tamamen temiz enerji kaynağı ve temiz enerji üretim yöntemidir.
 • Rüzgar türbinlerini neredeyse her yere kurma imkanı vardır.
 • Rüzgar enerji santralleri, güneş enerjisi gibi çok fazla arazi alanı kaplamaz. Yani 1 MW büyüklüğünde bir güneş santrali 20.000 metre kare alan kaplarken, bir adet rüzgar türbini tek başına 1 MW enerji üretebilir.
 • Rüzgar türbinleri için havanın aydınlık veya karanlık olması önemli değildir. Gece ve gündüz optimum rüzgar koşullarında elektrik üretmeye devam eder.

   Rüzgar Enerjisinin Dezavantajları Nelerdir? 

rüzgar santralleri ve kuşlar

 • Rüzgar türbinleri ile elektrik elde etmek için rüzgarın optimum seviyede esmesi gerekiyor. Eğer rüzgar fazla eserse türbinler çalışmaz. Veya rüzgar az eserse türbinler yine çalışmaz.
 • Rüzgar santrali kurmak için çok ciddi ölçümlerin yapılması gerekir. Lisanssız güneş santralleri kadar kolay kurulumları yoktur.
 • Rüzgar enerji santrallerinin yatırım maliyetleri çok yüksektir.
 • Rüzgar gülleri, göç eden kuşlar için ciddi sorunlara yol açmaktadır.
 • Rüzgar santralleri eğer çok fazla miktarda bir bölgede ise, o bölgenin cep telefonu ve tv sinyallerini bozabilmektedir.
 • Rüzgar enerji santralleri çok fazla gürültü yapmaktadır. Eğer yerleşim yerlerine yakınsa bu gerçekten büyük bir probleme yol açabilmektedir. Tıpkı uçak motorlarına benzer bir gürültüleri bulunmaktadır.

Rüzgar enerjisinin genel hatlarıyla avantajlı ve dezavantajlı yönleri bunlardır. Ancak rüzgar ile elde edilen enerjinin hem bedava hemde temiz olması sebebi ile gerçek anlamda tercih edilmesi gerekir.

7 Yorumlar

 1. alternatif enerji kaynakları arasında bence en iyi verimi veren enerji üretim yöntemi rüzgar enerjisidir. çünkü rüzgar enerjisi ile 24 saat elektrik üretebilirsiniz. ancak güneş enerjisi öyle değil…

 2. hibe teşvikleri sadece yerli üretim tirübünleri mi kapsamaktadır? Ayrıca siteniz çok güzel başarılarınızın devamını dilerim.

  • Dinçer bey, hibe teşvikleri hakkında net bir şey diyemem. Çünkü verilen hibeler dönemsel olmakla beraber, şartları da değişebilmektedir. Ancak devlet teşvikleri yani ürettiğiniz elektriği daha pahalıya satabilmek için verilen teşviklerden yararlanmak için Yerli Olması şart. Şu sayfada lisanssız üretim sıkça sorulan sorular diye bir bölüm var. Birçok yanıtı buradan alabilirsiniz. Yorumlarınız içinde çok teşekkür ederim.

 3. Bilimselada.blogspot.com adresinde Rüzgar enerjisinin yatırım maliyetini azaltan kar oranını arttıran bir modelim var. Okumanızı istiyorum. İstekleriniz için iletişim *****@gmail.com

 4. Acil kamulastırma adi altında kamu menfaatine deyip hiç bir tebligat yapmadan 26 dönüm arazimin 21 dönümünü dörtte bir fiyatına gasp edip ekilebilir sulak araziler üzerine kurmaları ve özel sektör firmalara tahsis etmeleri insanlara ve çevreye verdiği bir zarar olarak yazarsanız sevinirim

 5. Dezavantajlarındaki çok fazla gürültü yapması çok abartılmış. Rüzgar gülünün çok yakınında evimiz var kış aylarındaki yüksek hızla dönmesi hariç sesini duyamassın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here