Sakin şehir güneş enerjisi ile elektriğini üretecek

2
1766
Sakin şehir güneş enerjisi
Sakin şehir güneş enerjisi, seferihisar belediyesi güneş santrali, tunç soyer

Sakin şehir güneş enerjisi ile kendi elektriğini kendisi üretecek. İzmir‘de bulunan Seferihisar ilçesi Türkiye’nin ilk sakin şehir ünvanına sahip ilçe olma özelliğine sahiptir. Bu güzel ilçemizde güneş enerjisi ile elektrik üretmek için belediye destekli enerji üretim kooperatifi kurulması planlandı.

Enerji üretim kooperatifi ile başlangıçta güneş enerji santrali kurulması ile bina çatılarına güneş paneli yerleştirileceği söylendi. Sakin şehir güneş enerjisi projesi için ilk aşamada toplam 1 MW güneş enerji sistemi kurulması planlanıyor. Kurulacak olan 1 MW güneş enerji sistemi, hem çatılara hemde uygun boş arazilere yapılacak.

Sakin şehir güneş enerjisi ile donatılacak. Ayrıca Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 365 günün neredeyse 300 günü güneş alan Ege bölgesinde, güneş enerji yatırımlarının yetersiz olduğuna inanıyor.

Başkan Tunç Soyer, almanya’da güneş potansiyelinin çok düşük olmasına rağmen, almanların uyguladıkları kooperatif modelinin türkiye için ideal olduğunu belirtti.

Yenilenebilir enerjiye çok sıcak bakan ve bu alanda güzel yatırımlar yapan başkan Soyer, Seferihisar ilçe sakinlerinden yeterli ilgiyi göremediklerini söyledi. Öyle ki başkan Soyer, ilçe sakinlerini güneş enerjisine teşvik etmek için kapalı pazar yeri güneş santrali gibi projeler ile güneş panelleri kurduklarını söyledi.

Bunun üzerine, başkan yatırımcıları bir araya getirmek için enerji kooperatifi kurmaya karar verdiklerini ve ilk etapta 1 MW güneş santrali kurulmasını istediklerini ifade etti.

Başkan konuyu şu şekilde özetledi;

“1 MW güneş enerji santralinin yatırım maliyeti yaklaşık 1.100.000 Euro. Bu maliyetin yaklaşık 300.000 Euro’luk kısmını nakit, kalan kısmını da 10 yıl vadeli finanse edilebilir. Seferihisar Belediyesi olarak, yatırım için gerekli olan 300.000 Euro’nun, 126.000 Euro’luk kısmını karşılamayı taahhüt ediyoruz. Kalan yatırım bedelininde yani 174.000 euro’luk kısmının da yatırımcılar tarafından ortak karşılanacak. Bu kooperatife, en az 1.000 euro’luk bedelle hissedar olunabilecek. Belediyemizin ortaklığı ise, sadece ilk yatırım maliyeti için olacak. Enerji kooperatifi santral maliyetinin kalan kısmını yatırımcılar karşılayacak.”

Sakin şehir güneş enerjisi kooperatifi için yasal altyapı mevcut

Seferihisar belediyesi, sakin şehir güneş enerjisi kooperatifi için birçok üniversiteden de danışmanlık desteği alıyor.Başkan ,özellikle yasal olarak bu kooperatifin alt yapısının olduğunu, ancak ciddi anlamda revizeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Soyer, bu kooperatif sistemi ile ilgili Bursa da bulunan Nilüfer ilçe belediyesinin de bazı çalışmalar yaptığını. ve kendilerinin yapacakları enerji kooperatifinin ise güneş enerji tarlası ile bina çatılarını kapsadığını söyledi.

Ayrıca, bu kooperatif ortaklarının, ek gelir elde etmek dışında, tükettikleri elektriği mahsuplaşma imkanlarının da olduğu belirtildi.

Sayın başkan Tunç Soyer, sakin şehir güneş enerjisi kooperatifi çalışmalarına devam ettiklerini ve bu yıl Ekim ayında start vereceklerini ifade etti.

Sakin şehir güneş enerjisi kooperatifi ülkemiz adına çok güzel bir çalışma olacak. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’i gönülden tebrik eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

2 Yorumlar

  1. Yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Böylesine ayrıntılı bilgi her yerde verilemiyor. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here